تاریخچه میتسوبیشی (MITSUBISHI)

0

370

میتسوبیشی به معنای سه لوزی (الماس) میباشد. گروه میتسوبیشی (به ژاپنی: 三菱グループ) مجموعه‌ای از شرکتهایی است که تحت نام این نشان ژاپنی فعالیت می‌کنند. شرکت میتسوبیشی در ابتدا به عنوان شرکت حمل و نقل توسط (Yataro Iwasaki (۱۸۳۴-۱۸۸۵ در سال ۱۸۷۰ تاسیس شد.

شرکت میتسوبیشی موتورز ششمین خودروساز بزرگ ژاپن و هفدهمین خودروساز بزرگ جهان از لحاظ شمار ساخت خودرو است.این شرکت بخشی از میتسوبیشی کیرتسو که در گذشته بزرگترین گروه صنعتی ژاپن بود، است.دفتر اصلی این شرکت در توکیو می‌باشد.

tarikh-mitso

از شرکت‌های زیرمجموعه میتسوبیشی می‌توان به: گروه مالی میتسوبیشی یواف‌جی، میتسوبیشی کورپوریشن، صنایع سنگین میتسوبیشی، نیپون اویل، میتسوبیشی الکتریک، میتسوبیشی کمیکال، میتسوبیشی استیت، میتسوبیشی پیپر، میتسوبیشی متریالز،میتسوبیشی لجستیک و میتسوبیشی موتورز اشاره کرد. فعالیتهای میتسوبیشی در عرصه‌های مختلف از جمله :خودروسازی، هواپیماسازی، بانکداری، صنایع اتمی، الکترونیک، بازرگانی و…جریان دارد. خودروهای این شرکت دارای شهرت جهانی است و مدل لنسر، مدل پاجرو و مدل گالانت آن مشخص و شناخته شده تر از بقیه هستند. در طول جنگ جهانی دوم، هواپیماهای میتسوبیشی زیر نظر Jiro Horikoshi ساخته می‌شد.

history-timeline

شركت در سال 1881 موفق به خريد يك معدن زغال سنگ شد چراكه در آن زمان سوخت گراني محسوب مي‌شد. شركت ميتسوبيشي علاوه بر اين در صنايع بانكداري، بيمه، گمرك و كارهاي تجاري ديگر نيز فعال بود و لذا نقش كليدي در صنايع ژاپن داشت. با شروع جنگ جهاني دوم، ميتسوبيشي به توليد هواپيماهاي جنگي نيز پرداخت. شركت ميتسوبيشي به عنوان توليدكننده خودرو كار خود را در حوزه خودروسازي عملا در سال 1917 آغاز كرد و در همان سال خودروي مدل A را معرفي و عرضه كرد كه به منزله اولين سري خودرو در ژاپن محسوب مي‌شد و پس از آن خودروي Saden كه براساس خودروي فيات 3 ساخته شده بود، به بازار عرضه شد كه با استقبال خوبي مواجه شد.

history-initial

در سال 1934 شركت ميتسوبيشي با شركت هواپيمايي ميتسوبيشي تركيب شد و به كارخانه‌اي عظيم در ژاپن تبديل شد. در سال 1953 خودروي ميتسوبيشي 500 نيز توليد شد. در طي اين دهه شركت ميتسوبيشي موفق به توليد 75000 خودرو در سال شد. از سال 1970 شركت با تغيير در استراتژي‌هايش تصميم به افزايش صادرات گرفت به طوري كه در سال 1971 خودروي گالانت را به طور گسترده به آمريكا صادر كرد و پس از آن نيز اين خودرو به استراليا صادر شد. در طي سال‌هاي 1973 تا 1978 ميتسوبيشي توانست محصولاتش را به بازارهاي اروپا نيز صادر كند. ميتسوبيشي در سال 1980 موفق به توليد يك ميليون خودرو در سال شد. در سال 1989 ميتسوبيشي موفق شد توليد خود را به 1.5 ميليون در سال برساند و در سال 1990 خودروي معروف پاجرو Pajero را نيز به توليد انبوه رساند.

foot_info_bnr_02_on

در طي 100 سال اخير مجموعه شركت‌هاي ميتسوبيشي علاوه بر اين كه در ژاپن از صنايع عظيم و برجسته به شمار مي‌آيد، در دنيا نيز با تاسيس شركت‌هاي چندمليتي عظيم در كشورهاي مختلف بسيار شهرت دارد و امروزه با بيش از 80 كشور جهان داد و ستد تجاري دارند. مجموعه شركت‌هاي ميتسوبيشي امروزه بيش از 500 شركت نه‌تنها در زمينه خودرو كه در زمينه‌هاي مختلف صنعتي و تجاري مثل صنايع هوايي، فلزات سنگين، گمرك، بيمه، بانكداري و حتي صنايع غذايي دارد و در سراسر دنيا فعال است.

 

منبع :

ویکی پدیا

وب سایت جام جم آنلاین

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.