آشنایی با جاذبه های گردشگری مازندران

0

 

 

مازندران

165893_orig
در این مقاله نیز مانند دیگر مقاله ها از سری مقاله های معرفی جاذبه های طبیعی و گردشگری کشور بی نظیر و چهار فصل ایران, آفرود چهار در چهار قصد دارد تا شما را هرچند کوتاه و مختصر با جاذبه های طبیعی و گردشگری و دیدنی های استان مازندران آشنا نماید.

استان مازندران که در گذشته با نام طبرستان شناخته می شد در بخش شمالی جمهوری اسلامی ایران و با وسعتی معادل4 /23756 کیلومتر مربع حدود 1/46 درصد از مساحت کشور را در برداشته و هجدهمین استان از نظر وسعت در کشور محسوب می‌گردد. دریای خزر در شمال ، استانهای تهران و سمنان در جنوب و استانهای گیلان و گلستان به ترتیب در غرب و شرق این استان قرار دارند.
مازندران بر اساس آخرین تقسیمات کشوری دارای 20شهرستان 58شهر ، 55 بخش ، 129 دهستان و 3697 آبادی می‌باشد .
درباره سکونت،زندگی وتمدن در مازندران،از بررسیهایی که از غارهای کمربند و هوتو(در بهشهر)به عمل آمده،معلوم می‌شود که شرایط زندگی انسانهای دوره پارینه سنگی میانه و پارینه سنگی جدید در این استان نیز نظیر دیگر مناطق فلات ایران بوده است.از این آثار چنین بر می‌آید که در این ادوار در کوهپایه‌ها و دامنه‌های شمالی البرز،هر جا که آب و هوا مساعد‌تر بوده،انسانهای اولیه به شکار و گردآوری خوراک می‌پرداختند و برای اینکه از امنیت و آرامش بیشتری برخوردار باشند،در غارهای مذکور(از جمله غاری که در کنار جاده نکا-بهشهر در جنوب غربی روستای کُلت در اثر خاک برداری در سال 1369 کشف شده) به سر می‌برده اند،وجود آثار دوره نو سنگی در شرق مازندران حکایت از تحولات زندگی مردم در این استان را دارد.
از حدود 10000 سال پیش،مردم این سرزمین همانند بعضی از انسانهای ساکن فلات ایران،توانسته بودند
چارپایان را رام واهلی نمایند.این تحول موجب دگرگونی در زندگی انسانهای این خطه شده است.به تدریج انسانها در مرحله دامداری به سوی دّره‌ها و جلگه‌ها وخاکهای آبرفتی حاصلخیز کشیده شده اند.با آغاز کشاورزی،زندگی به طور کلی دگرگون می‌شود.رفته رفته با بهتر شدن شرایط زندگی،غذا و مساعد بودن آب و هوا به شمار جمعیت افزوده شد و اولین روستاهای پیش از تاریخ در این خطّه شکل گرفتند.

ولشت-2
آب و هوای این استان را با توجه به خصوصیات دما و بارش،می توان به دو نوع معتدل دریایی و مرطوب کوهستانی (معتدل و سرد) تقسیم کرد.استان مازندران به دلیل موقعیت جغرافیایی، شرایط آب و هوایی و جنس خاک از پوشش گیاهی متنوعی از قبیل جنگل انبوه،چمنزار و استپ برخوردار است. مجاورت دریای مازندران و رشته کوههای البرز سبب شده است که به تبعیت از آب و هوادر دامنه شمالی البرز از خط ساحلی دریای مازندران تا قلل مرتفع،بر حسب افزایش ارتفاع،پوشش گیاهی متنوعی به صورت نوارهای مشخص به وجود آیند. امتداد کوههای البرز در جنوب ، نزدیکی به دریا و پوشش گیاهی از دلایل اصلی تعدیل آب و هوای این منطقه است .
از لحاظ طبیعی مازندران به سه قسمت اصلی کوهستانی در جنوب ، میان بند در وسط و جلگه ای در شمال تقسیم می‌شود . شیب ناهمواریهای آن از غرب به شرق به موازات دریای خزر است . رشته کوه البرز با رودهای کوچک و بزرگی که درامتداد شمالی – جنوبی آن جریان دارند به سه منطقه غربی ،مرکزی و شرقی تقسیم شده است .
بر اساس سرشماری سال 1390 ، جمعیت استان مازندران بالغ بر 3073943نفر می‌باشد که تقریبا4/1 درصد جمعیت کل کشور را تشکیل می‌دهد . از این تعداد 50/2درصد را مردان و 49/8درصد را آن را زنان تشکیل می‌دهند .
اهالی مازندران به زبانهای فارسی و گویش مازندرانی تکلم می‌کنند . گویش مازندرانی که بازمانده زبان ایرانیان قدیم (پارسی میانه) است تقریبا در همه جای استان متداول است . زبان طبری یا مازندرانی، بازمانده‌ی زبان ایرانیان قدیم است که دیرتر وکمتر از سایر زبانها تحت تاَثیر زبانهای بیگانه ای چون عربی، مغولی، تاتاری قرار گرفته است.
شهرستان ساری بزرگترین شهر از لحاظ وسعت و مرکز مازندران و پرجمعیت‌ترین شهرستان مازندران می‌باشد.قله دماوند مرتفع‌ترین قله ایران در مازندران و در شهرستان آمل قرار دارد. این استان از لحاظ جاذبه‌های گردشگری وجذب توریست رتبه یک را در ایران دارا است و از جنگل،دشت،کوه و دریا سود بسزایی می‌برد. مازندران بلندترین (دماوندکوه) و پست ترین( دریای مازندران) نقاط ایران را در خود جای داده است. این استان یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق از لحاظ تراکم جمعیتی و یکی از غنی‌ترین آنها از لحاظ منابع گوناگون زیرزمینی می‌باشد. مازندران قدیمیترین مردم را در جهان از نظر یک جا نشینی دارد.روز ۱۴ آبان هم روز مازندران نام گذازی شده است.
قرار گرفتن این استان در ساحل جنوبی بزرگترین دریاچه جهان موسوم به دریای مازندران یا کاسپین و همجواری با چهار کشور ساحلی این دریا یعنی ترکمنستان، قزاقستان، روسیه و آذربایجان از یک سو و قرار گرفتن در شمال کلان شهر تهران (پایتخت ایران) از موقعیت جغرافیایی استراتژیکی برخوردار است. امتیاز حمل و نقل دریایی با کشورهای همسایه از طریق بندر قدیمی نوشهر، و (منطقه ویژه) و مجتمع بندری جدید امیرآباد بهشهر و اسکله نفتی نکا در شرق مازندران، اتصال آن به شبکه سراسری راه آهن کشور، وجود سه فرودگاه (بین المللی) ساری، نوشهر و رامسر، برخورداری از سه جاده شوسه ارتباطی با استان تهران، و اقدام به سرمایه گذاری در طرح در دست ساخت بزرگراه تهران ـ شمال (نوشهر) با امکان دسترسی سریع با فاصله کوتاه ۱۲۰ کیلومتر ارتباط تهران ـ مازندران، عبور خطوط بین المللی فیبر نوری، شبکه ارتباطی بسیار قوی و گسترده‌ای را در مسیر کریدور بین المللی شمال ـ جنوب از هلسینکی (فنلاند)، به بندر لاوان (روسیه) تا ساحل دریای خزر فراهم آورده‌است. و همچنین جاده بین المللی هراز در این استان باعث ترددهای بالایی شده‌است.

PlitviceLakes_Persian-Star.org_006

استان مازندران به دلیل موقعیت جغرافیایی و شرایط اکولوژیک، مجاورت دریا با کوه، دریاچه‌های فصلی، تنوع پوشش گیاهی و آب وهوایی، زندگی جانوری متنوعی دارد و مجموعه ای از جانوران کوهستانی، جنگلی، جلگه ای واستپی تواَم با پرندگان بومی مهاجر و آبزیان، شرایط زیستی متنوعی به وجود آورده اند.پستاندارانی از قبیل گراز،پلنگ،گربه وحشی،آهو، میش، قوچ، خرس، شغال، گرگ، گوزن وپرندگانی از قبیل شاهین، قرقاول، عقاب، کبک، و خزندگانی از قبیل مار،لاک پشت وجود دارد.
در دریای مازندران و دهانه رودهای آن،انواع ماهیان استخوانی و غضروفی (ماهی سفید، کپور، سوف، ماش،اورنج و ماهیان خاویاری) یافت می‌شوند که زیر نظر شرکت شیلات شمال اداره می‌شود.

javaher_2009.03.25_700543

استان مازندران به لحاظ موقعيت طبيعي و جغرافيايي در بخش طبيعت گردي جزء استانهاي برتر و قطب گردشگري كشور محسوب مي گردد. نزديك به 12 ميليون نفر گردشگر داخلي و دهها هزار توريست خارجي هر ساله به منظور گذراندن اوقات فراغت از اين استان ديدن مي كنند. وجود درياي مازندران (كاسپين ) با ساحل زيبا و مناسب بهمراه برخورداري از دامنه ها (و پاركهاي) جنگلي و كوهستاني ، وجود قله دماوند با 5670 متر ارتفاع معروف به بام ايران ، غارها، آبشارها ، رودخانه ها ، آبهاي متعدد سرد و گرم معدني، چشمه ها، تالاب ها به ويژه شبه جزيره ميانکاله در بهشهر بيش از 800 آثار تاريخي شناسايي شده نظير مجموعه تاريخي شهرهاي آمل، چالوس و ساري، اين استان را به مجموعه اي متنوع براي استفاده گردشگران با انگيزه مختلف بدل نموده است. نزديك به يكصد واحد اقامتي شامل هتل ، متل ، هتل آپارتمان ، مهمانپذير و مجتمع تفريحي ساحلي ، جنگلي و كوهستاني همراه با دهها آژانس خدمات مسافرتي و جهانگردي خدمات لازم را به گردشگران ارايه مي كنند. بنياد علمي مهندس حريري بابل و موزه هاي: شهر بابل ، مجموعه فرهنگي كندلوس كجور نوشهر ، موزه تاريخ طبيعي خشكه داران در مسير جاده اصلي تنكابن – چالوس ، تماشاگه خزر كاخ رامسر و… امكانات بازديد بيشماري را براي بازديد گردشگران داخلي و خارجي فراهم آورده است.

 

در ادامه تعدادی از جاذبه های گردشگری شهرهای مختلف این استان زیبا را بصورت کلی و جزئی مورد بررسی قرار گرفته است :

 

 

 روستای جواهرده – رامسر

13920417000389_PhotoL

جواهرده منطقه ای تاريخی با جنگل های سرسبز است كه نيمی از سال پوشيده از برف و در فصل تابستان از هواي بسيار مطبوع برخوردار است. اين منطقه رويايي، شاهكار طبيعت و نگين فيروزه فام كوه هاي البرز به شمار مي‌رود كه از 3 جهت در محاصره كوه قرار دارد. در مورد نام‌ این‌ روستا عقاید مختلفی‌ وجود دارد، در گذشته آن‌ را «جورده‌» به‌ معنی‌ ده‌ بالا در مقابل جیرده یعنی پایین ده می نامیدند و این گونه نامگذاری در اشکورات و گیلان و مازنداران متداول است و این روستا را می‌‌توان مرتفع‌ ترین‌ روستای‌ کوهستان‌ در پایین چکاد سماموس برشمرد، عده ای دیگر ده‌ را به‌ دلیل‌ به‌ دست‌ آمدن‌ آثار قیمتی‌، طلا و جواهرات‌ «جواهرده‌» می‌نامند. در عین‌ حال‌ به‌ اعتقاد مردمان‌ قدیم‌، در روزگاران‌ گذشته‌ زنی‌ به‌ نام‌ جواهر حاکم‌ این‌ منطقه‌ بوده‌ و جواهرده‌ از نام‌ او برگرفته شده است.

 

ییلاق سه هزار
0
دره سه هزار منطقه ای بكر و زيبا با چشم اندازهاي بديع و آب و هواي مطبوع به همراه آبشارها و چشمه های آب گوارا و آرامش روياييست که براي گروههاي گردشگري  كاملاً ايده‌آل است. رستوران ها، واحدهای اقامتی، هتل ها، پارک جنگلی و… در کنار مسیرهای ماشین روی فرعی بسیار که با داشتن راهنمایی خوب در دسترس قرار می گیرند جاده های زیبای این منطقه را به جاذبه هایی بی نظیر در طبیعت ایران تبدیل می کنند.
تله کابین نمک آبرود
???????
نمک ‌آبرود شهرکی گردشگری و ویلایی است که دارای خط تله ‌کابینی به نام تله ‌کابین نمک ‌آبرود می باشد. این تله کابین دارای ۴۲ كابين ۴ نفره مي باشد كه با سرعت ۳ متر بر ثانيه مسير ۲۱۰۰ متري را طی می کند و در مدت ۱۲ دقیقه گردشگران را از نواحی جلگه ای به ارتفاع ۹۷۰ متری قله کوهستان مدوبن منتقل می کند و در حین انتقال مناظر طبیعی زیبایی را به نمایش می گذارد.
قله كوه مدوبن، با داشتن امكانات پذيرايي مسافرين و همچنين اختلاف دماي حدود ۱۰ درجه سانتيگراد نسبت به پای كوه در ماههای گرم سال فضاي دلنشين و خاطره انگيزي را براي گردشگران خواهد داشت. در کنار اين تله كابين كه در جنوب غربي شهرك نمك آبرود واقع شده میهمانسراهايي با چندین سوئیت و اتاق مجهز برای کسانی است که می خواهند روزهایی را در آغوش طبیعت بگذرانند. همراه با تور يك روزه و چند روزه مهيا شده تا گردشگران از طبيعت بكر اين منطقه كه در نوع خود بي نظير است استفاده كنند.
دریاچه ولشت – چالوس
1412849894_irantraveller-valasht3
دریاچه كوهستانی ولشت به دلیل چشم انداز سبز و طبیعت منحصر به فرد آن از جمله دیدنی ترین میراث طبیعی كشور محسوب می شود كه هر ساله بسیاری از علاقمندان به کوهنوردی، آب و هوای مطبوع، ماهیگیری و اقامت در محیط آرام و رویایی، این مکان را جهت گذراندن اوقات فراغت انتخاب می‌کنند.
[ ویژگی های دریاچه ]
 ● یکی از 10 دریاچه آب شیرین کشور محسوب می شود.
● وسعت آن حدود 15 هکتار و عمق متوسط آن 20 متر می باشد.
● حجم آب دریاچه حدود سه میلیون مترمکعب برآورد شده است.
دریاچه شورمست – سوادکوه
2106
دریاچه شورمست تنها دریاچه طبیعی شهرستان سوادكوه است كه وسعت آن 15 هزار متر مربع و عمق آن 5 متر است. منظره این دریاچه با جنگل اطراف آن که از درختان کهنسال و بلند قامت توسکا پوشیده شده، آن را به یکی از زیباترین اماکن موجود در شهرستان سوادکوه تبدیل ساخته است.
دریاچه شورمست به دلیل قرار گرفتن در شاهراه تهران – شمال و وجود دو محور جاده آسفالته و راه آهن از موقعیت بسیار مناسبی برخوردار است.
در اطراف این دریاچه، تاسیسات عظیم استخراج زغال سنگ، پل ورسک، امامزاده عبدالحق زیرآب ، برج تاریخی لاجیم، قلعه کنگ لو، کوههای صخره‌ای خروا و نروا و بسیاری از مکانها و چشم اندازهای زیبای طبیعی کنارهم گرد آمده‌اند تا بتوانند تمامی خواسته‌های علاقه مندان و بازدید کنندگان را برآورده سازند.
پارک جنگلی سی سنگان – نوشهر
sisangan-1367324854
پارک جنگلی سی سنگان یکی از قدیمی ترین و زیباترین پارک های شمالی کشور محسوب می شود. ساحل زیبای دریا، تنوع پوشش گیاهی، وجود امکانات رفاهی و جاده های جنگلی این پارک را به مرکز مهم جذب مسافر در شمال کشور تبدیل کرده است. موقعیت این پارک از شمال به دریای خزر، از جنوب به دامنه شمال سلسله جبال البرز و  از غرب به روستای توسکاتک و از شرق به روستای صلاح الدین کلا محدود می شود. اين پارک نيز مانند پارک جنگلى نور به دليل خصوصيات و جاذبه هاى طبيعى و زيبای ها و امکانات ايجاد شده در آن، بسيار مورد توجه مسافران و اهالى بومى است. وجود کمياب و در حال انقراض شمشاد و نزديکى آن به دريا، قابليت سياحتى جالب توجهى به آن بخشيده است.
روستای کندلوس – نوشهر
2551
در دره های البرز مرکزی در جنوب دریای خزر، روستایی زیبا هست که طبیعت بکرش را در میان کوه ها پنهان کرده است. کندلوس که امروزه آن را «میخساز» می‌گویند، در دامنه‌های سرسبز و خرم البرز در منطقه کجور مازندران قرار دارد. مجموعه فرهنگى كندلوس چنان وجاهتى به این روستاى تاریخى بخشیده كه هم اكنون روستاى كندلوس به یكى از قطب هاى گردشگرى استان مازندران تبدیل شده است. جالب ترین قسمت این مجموعه موزه مردم‌شناسی و باستان‌شناسی است که در یک بنای زیبا با الهام از داستان‌های شاهنامه ساخته شده است. در موزه مردم شناسی کندلوس، اشیای ارزشمندی از دوران‌های مختلف تاریخی و از آداب و رسوم منطقه به نمایش گذاشته شده است. مزارع گیاهان دارویی کندلوس با فراورده‌های بسیار متنوع از دیگر جاذبه‌های این منطقه است.
دشت لار – آمل
pic1
دشت لار و درياچه زيبای آن در فاصله 70 كيلومتری جاده ی هراز قرار دارد. اين دشت بزرگترين دره ايران است و به همين خاطر دشت خوانده می شود. زيباترين مناظر بام ايران را می توان از دشت لار ديد. چشمه های بسيار، لار را به سرزمين هزار چشمه، و آب و هوای متغير آن را به لار ديوانه مشهور كرده است. پارك ملي لار كه حدود 28 هكتار مساحت دارد مكانی مناسب براي راهپيمائی و درياچه آن در صورت صدور اجازه توسط سازمان حفاظت محيط زيست، موقعيتی خوب براي شنا و ماهيگيری است. اطراف این دریاچه در ماه اردیبهشت مملو از شقایق می‌شود که بر زیبایی‌های این منطقه می افزاید. ابرهای دور دماوند اگر اجازه دهند، لار بهترين مكان برای ديدن چهره زيبای بام ايران و عكاسی از آن است.
آبشار شاهاندشت – آمل
shahandasht---asli-550x345
آبشار شاهاندشت با ارتفاع تقريبی 50 متر يكی از بزرگترين آبشارهای استان مازندران به شمار ميرود. در حاشيه جاده و رودخانه ی هراز، اين آبشار پر آب و عظيم خودنمائی ميكند. جاده فرعی منشعب از جاده هراز تا آبشار مذكور تقزيبا 10 دقيقه فاصله دارد و بعد از خاتمه جاده، از روستای شاهاندشت 15 دقيقه پياده روی دارد. شاهاندشت در منطقه آمل يكی از آبشارهائی است كه مناظر كم نظير می آفريند و سالانه گردشگران زيادی را جذب مي كند.
پل معلق – آمل
8700080
پل معلق یکی از بناهای با شکوه و ارزشمند توریستی شهر آمل محسوب می شود که در نزدیکی پل دوازرده پله واقع شده است و به این علت آن را پل معلق می خوانند که اگر پایه های زیرین آن بر اثر سیل تخریب شود کمانهای بالايی آن را نگه می دارند.ساخت پل معلق آمل را مهندسان آلمانی در سال 1314 شروع و در اواخر 1315 به پايان رساندند. این پل آهنی که به صورت یک معماری ایرانی است، بر روی رود هراز احداث گردیده  و 180 متر طول، 80 متر عرض و از کف رودخانه 6 متر ارتفاع دارد. در كنار  و زير اين پل در فضايي باز پارك بزرگ شهر واقع شده كه محل اسكان مسافران و تفريح گردشگران شده است و از نظر حمل و نقل هم مكاني براي مسافران و گردشگران  تعبيه شده كه ميتوانند وسايل نقيله خود را در پاركينگ پارك نموده و در آرامش كامل باشند. همچنین هتل شهرداری آمل هم در کنار این پل ها قرار دارد.
موزه بابل
MBD05021
ساختمان این موزه در سال 1307 هجری شمسی به عنوان بلدیه (شهرداری) بنا شده و به دلیل دارا بودن ویژگی های خاص معماری در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. این بنا در اسفند ماه  1374 با كاربری فرهنگی در اختیار سازمان میراث فرهنگی مازندران قرار گرفت و در بهمن ماه سال 1375 پس از احیا و مرمت و باز پیرایی تحت عنوان موزه بابل گشایش یافت. امروزه از طبقه همكف موزه به عنوان نمایشگاه موقت اثار فرهنگی – هنری استفاده می‌شود و در طبقه دوم آن اثار باستان شناسی و مردم شناسی به نمایش در آمده است. موزه بابل٬ تنها موزه مردم شناسی استان مازندران می‌باشد. بسیاری از وسایل چوبی قدیمی٬ وسایل کشاورزی اقوام مختلف٬ کوزه‌های سفالی و حتی مجسمه های قدیمی را می‌توان در این موزه مشاهده کرد.

 

جاذبه های گردشگری استان مازندران به تفکیک شهر ها

 

ساری

پناهگاه حيات وحش دشت ناز و دودانگه و چهار دانگه
ساحل خزر آباد (فرح آباد)
پناهگاه حيات وحش سمسكنده
سد سليمان تنگه
پارك جنگلي شهيد زارع
برج رسكت
مجموعه تاريخي فرح‌آباد
مسجد جامع ساری
حمام وزيري
امام‌زاده عباس
برج‌سلطان‌زين‌العابدين
آب‌ انبار ميرزا مهدي
آب انبار نو

 

نور
جنگل نور
آبگرم لاويج
روستاي بلده
آبشار آب پري
پارك جنگلي كشپل
غار كهو
روستاي ناتل
قلعه پولاد بلده
كاخ تميشان
فيل سنگي
كاروانسراي زمستاني يالرود

 

آمل
سياه بيشه
درياچه سد لار
غار اسك
آبگرم اسك و استراباكوه
آب سرد معدني آمولو
دشت شقايق هاي وحشي لار
آبشار شاهاندشت
آب گرم بائيجان
آبگرم لاريجان
پارك جنگلي ميرزا كوچك خان
پارك دهكده طلايي
مقبره مير بزرگ
قلعه بهمن
پل دروازه چشمه
شكل شاه ( جاده هراز )
دخمه هاي سنگي ( كافر كلي ) رينه راه باستاني تنگه بند بريده و تصوير حجاري شده شاه و ياران او بر سنگ
كاروانسراي گمبوج
قلعه ملك بهمن

 

بهشهر
شبه جزيره ميانكاله
غار هوتو
زاغمرز
سنگ نو
گلوگاه
توسكا چشمه
منطقه تاريخي عباس آباد
باغ و عمارت چهل ستون
چشمه عمارت
عمارت افغان نژاد
خانه قديمي احمد علي خان

 

چالوس
درياچه ولشت
تله كابين نمك آبرود
ييلاق كلاردشت
دره رودبارك
پارك هاي ورگا ويج و فين
پارك جنگلي فين
ديوچشمه
علم كوه
آب معدني دلير
غار يخ مراد
يخچال طبيعي حصار چال
پارك ورگاويج
پارك بنفشه
كاخ چاي خوران
كاخ اجابيت

 

نوشهر
روستاي كندولوس
پارك جنگلي سي سنگان
ديو چشمه
غار چيلك چلندر
قرق كوه
منطقه ييلاقي كجور
قلعه نمك
موزه كندلوس
موزه بندر

سوادكوه
درياچه شورمست
غار دانيال
پل ورسك
قله كنگلو
درياچه شور مست
جنگل هاي فريم و زيرآب
غار اسپهبد خورشيد
غار زنگيان
غار ديوليلم
برج لاجيم
كاروانسراي گدوك

 

رامسر
آبگرم سادات محله
ييلاق جواهرده
جنگل هاي دالخاني در جنت رود بار
آبشار سياسرت
پارك جنگلي صفارود
قله ماركو

 

محمود آباد
پارک جنگلی تش بدان

 

فریدونکنار
جنگل اوجاکله
آب بندان های سوته و فرم
گرمابه قدیمی و ثبت شده در میراث فرهنگی سوته
امامزاده و ابالفضلی کارگر محله
جنگل جزین
پارک شهر

 

تنكابن
ييلاق دوهزار و سه هزار
دشت دريا سر
آب معدني شلف
آب گرم لير سر
غار دانيال
اثر طبيعي خشكه داران پارك جنگلي چال دره
آب گرم فلك ده
آبشار فرهاد جوي
قلعه گردن در جنوب خرم آباد
راه شاه عباسي
بابل
آبگرم معدني وروستاي آرزو
پل محمد حسن خان
برج كاخ

 

نكا
درياچه استخر پشت
آب معدني قرمرض
غار باستاني كميشان

 

قائم شهر
جنگل کلوس درروستای کرچنگ
پارك جنگلي تلار
چشمه هزارون
پل استرآبادي
تپه هاي باستاني گردكوه

 

جويبار
پل آزان
خشت پل
پل جمعه بازار

 

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.