تکنیک های عبور خودرو از گودال ها و رودخانه ها

0

 

1 – عبور از گودال ها

قبل از عبور از گودال ها باید آنها را بصورت زیر بررسی نمود.

 

img_5150-01

_ گودال های باریک و کم عمق

با خودروهایی که فقط دیفرانسیل عقب دارند باید با یک چرخ را دور از لبه گودال قرار داده و چرخ دیگر را وارد گودال نمود و اما برای خودروهای دو دیفرانسیل امکان وارد کردن همزمان دو چرخ و عبور از گودال وجود دارد و می شود هر دو چرخ با هم از گودال عبور کنند.

_ گودال های عریض و عمیق

وقتی گودال به اندازه ای عمیق باشد که کناره های آن با شاسی برخورد کند,نباید از آن عبور کرد مگر اینکه به میزان مسیر,رد چرخ ها بالا بیاوریم یا کناره های آن را بتراشیم.

 

_ عبور از جوی آب و رودخانه

Crossing-river-in-off-road-1

قبل از عبور باید عمق آن را تعیین نمود, و به نکات زیر نیز دقت نمایید:

1- در هنگام برخورد با رودخانه اي که قصد عبور از آن را داريد . قبل از هرچيز عمق رودخانه را به وسيله ي شاخص مدرج تعيين نماييد تا از غوطه ور شدن اتومبيل جلوگيري به عمل آوريد . قبل از ورود به رودخانه ، چند دقيقه اتومبيلتان را خاموش کرده صبر کنيد تا کمي از حرارت موتور ، گيربکس ، ديفرانسيل ها و اگزوز کاسته شود.

7828008

2- باید به آهستگی عبور کرد زیرا در اثر سرعت زیاد ممکن است موتور خاموش گردد.

3- اگر اتومبيل شما به فن برقي جهت خنک کردن رادياتور مجهز است آن را توسط يک باطري ساز متخصص به کليد دستي مجهز کنيد تا در صورت لزوم بتوانيد آن را براي لحظاتي خاموش کنيد .

در صورتي که خودروي شما به پروانه مجهز مي باشد . با خلاص کردن تسمه ي پروانه ، حرکت آن را براي عبور از رودخانه متوقف نماييد. پروانه و فن برقي وظيفه دارند با مکش هوا رادياتور را خنک کنند .

 

be8bf5b6b0ba5f8e6e0bb1bf2c09377d

اين قطعات در زمان عبور خودرو از رودخانه بايد قطع شوند تا در آب به جاي مکش هوا ، آب را به داخل محفظه ي پيشرانه مکش نکنند ، در غير اين صورت اتومبيل از کار خواهد افتاد و اتومبیل شما در ميان رودخانه متوقف خواهد شد.

 

4- يک روش دیگر برای جلوگيري و کم کردن میزان ورود آب به داخل محفظه ي موتور ، استفاده از پارچه هاي ضد آب ( مانند کرباس قيراندود شده و يا مشمع ضخيم ) در سراسر جلوي دماغه ي اتومبيل است. اين کار علاوه بر جلوگيري از ورود آب از روبرو ، با امواج عظيمي هم که در هنگام عبور از رودخانه ايجاد مي کند آب را به اطراف منحرف کرده و مانع از ورود آب به محفظه ي موتور مي شود.

off-road-caravan-kimberley-karavan-on-tour-950

5 – در هنگام ورود به رودخانه سعي نکنيد با عجله از آن عبورکنيد و اين کار را با آرامي انجام دهيد . پس از ورود کامل اتومبيل به رودخانه با استفاده ي از کمک سنگين و دنده هاي 1 و 2 با روندي يکنواخت و بدون تعويض دنده و اضافه و کم نمودن ناگهاني سرعت و يا ترمز ناگهاني به مسير خود ادامه دهيد . رعايت سرعت يکسان در جريان عبور از رودخانه يا هر مسير آبي ديگري ، باعث ايجاد موجي يکنواخت درآن شده و عبور بي خطر و مطمئن تري را برايتان به همراه خواهد داشت . براي عبور از رودخانه اي که جريان نسبتاً تندي دارد ، سعي کنيد با زاويه و بصورت تراورس و در جهت جريان آب حرکت کنيد.

 

Gardner-River-Hilux

6 – زمان خروج از رودخانه، و پس از عبور از آن سيستم ترمز اتومبيل شما که حالا کاملاً خيس شده ، عملاً کارايي عادی و مناسب خود را از دست داده و عملا می توان گفت که خودرو پس از خروج از آب ترمز ندارد. پس همواره بعد از خروج از رودخانه از سرعت خود بکاهيد و با سرعتي پايين حرکت کرده و با استفاده از ترمزهاي کوتاه با فاصله ي زماني 10 ثانيه اي اقدام به خشک کردن ديسک ها و لنت هاي ترمز اتومبيل خود نماييد.

7 – باید در اولین فرصت پس از خروج از رودخانه,چرخ ها – کارتر – قفل های گاردان – دیفرانسیل – جعبه دنده و کمک را مورد بازدید قرار داده و از صحت آنها اطمینان حاصل نمود.

 

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.