غول ها در میدان نبرد (قسمت سوم)

0

 

غول ها در میدان نبرد ( قسمت سوم : کامیون های نظامی کراز)

 

از سری مجموعه معرفی کامیون های نظامی با قابلیت 4wd و با عنوان غول ها در میدان نبرد, در این قسمت قصد داریم کامیونی معروف , پرقدرت, غول پیکر و با قابلیت های فراوان را که در نیروی نظامی اکثر کشورها نیز حضوری پر رنگ دارد را به شما معرفی نماییم پس با ما همراه باشید…

کراز, گراز میدان نبرد

KrAZ-iranway

کراز نیز از آن دسته خودروسازهای مشهور شوروی است که البته شهرتش را مدیون کامیون های نظامی خود است. KARAZ فعالیت خود را در سال 1946 آغاز کرد و تا امروز نیز در حال تولید کامیون و خودروهای خاص در کشور اوکراین است. هر چند که این کامیون را نیز از جمله کامیون های روسی می دانند, اما کمپانی کراز در واقع یک کمپانی تولید کننده خودروساز چند ملیتی محسوب می شود. این کامیون از دیرباز در ارتش کشورمان حاضر بوده است و چند سالی است که به خاطر ضریب اطمینان ساخته هایش نمونه های جدید آن نیز در ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به کارگیری شده است. هرچند اکثر شهرت این کامیون ها به علت وجود نمونه های دماغه دار آنهاست اما در سالهای اخیر و در تولید نمونه های جدید آنها, از اتاق های جدید و بی دماغه که بعضا شبیه به نمونه های دیگر از کامیون های تولید شده در این منطقه است نیز استفاده می شود که ریشه در بهره گیری از طراحی و کابین های مشابه اروپایی در کارخانه های کامیون سازی مستقر در منطقه شوروی سابق است.

kraz_6322

کراز از جمله کامیون سازهای معروف در ارتش جمهوری اسلامی ایران و بسیاری از کشورهای جهان است که برای همه در نگاه اول, ظاهر تنومند و لاستیک های عریض آن خبر از توانایی بالایش می دهد. این کمپانی هر چند که نمونه های زیادی در لیست تولیداتش دارد و حتی نمونه شهری آن نیز در بسیاری از مناطق جهان در حال خدمات و عملیات هستند , اما در بین همه آنها نمونه 255 و 255B از بقیه بسیار متمایز تر هستند تا حدی که نمونه های جدید ساخته شده توسط این شرکت نیز بر پایه این مدل شکل گرفته اند. کراز 255 را می توان از معدود کامیون های بازمانده عملیاتی در کشورمان دانست که هنوز هم با وجود از رده خارج شدن رقبا , نمونه های سالمی از آنه در انبار های ارتش کشورمان در حالت آماده باش هستند. این خودرو یک نمونه سه محوره با آرایش 6X6 است که با دارا بودن سه دیفرانسیل و حالت تهاجمی و زوایای حمله و فرار کم نظیر, زمینگیر شدنش را بسیار سخت می کند.

1394010602205900908253

این کامیون پر قدرت از یک پیشرانه 8 سیلندر خورجینی با زاویه دو بلوک 90 درجه ای, حجمی برابر با 14/86 لیتر دارد که نشان می دهد کمپانی مادر برای آن سنگ تمام گذاشته است. این پیشرانه گازوئیلی آب خنک , قادر است تا با این حجم عظیم توانی برابر با 361 اسب بخار و 883 نیوتن متر گشتاور تولید کند. مصرف سوخت این کامیون در حدود 32/5 لیتر در هر 100 کیلومتر در جاده های معمولی و 50 تا 60 الیتر در حالت فشار بار کامل و در مناطق ناهموار است که برد عملیاتی آن با مخازن سوخت استانداردش به حدود 600 تا 800 کیلومتر می رساند.

 

kraz_6322_l2

ظرفیت انسانی این خودرو برابربا 3+22 نفر است و توانایی عبور از آبهایی با عمق بیش از یک متر آن هم در حالت استاندارد را دارا می باشد. وزن خالص و در حالت خالی این کامیون برابر با 8 تن است و می تواند تا 19/5 تن به صورت ناخالص این مقدار افزایش پیدا کند. ابعاد این خودرو نیز به ترتیب در طول و عرض و ارتفاع م ا 2/9 متر و 2/93 متر است. همانطور که پیش از این نیز ذکر شد صرفه نظر از کامیون های شهری و معمولی کراز بصورت محدود چند سال پیش وارد بازار کشورمان شد و بیشتر در مناطق شمالی دیده می شوند.

بهتر است بدانید این نوع کامیون که یکی از پرطرفدارترین و پرفروش ترین نمونه های نظامی جهان هستند, در 2 مدل دو محوره و سه محوره و با کد های 5233 و 6322 شناخته می شوند.

 

قسمت اول این مجموعه _ کامیون نظامی گاز

قسمت دوم این مجموعه _ کامیون نظامی آیفا

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.