offroad با suv های امروزی یا ۴×۴ های قدیمی ؟

0

Ford_explorer_offroad

LEXUS_LX570_MAGNUM_5

شما می‌توانید با استفاده از SUV خود که هر روز با آن به خرید می‌روید یا کارهای همیشگی و عادی انجام می‌دهید، به جاده‌های خطرناک و جذاب کشور بروید. این کار اگرچه هیجان‌انگیز و خوشایند خواهد بود اما قطعا به راحتی انجام دادن کارهای روزمره نیست.
برای چنین کاری شما باید ابتدا چند مورد را رعایت و بررسی کنید. SUVهای مدرن و امروزی دیگر مثل خودروهای ۴X4 قدیمی نیستند که بتوانند از روی هر سطحی عبور کنند و توانایی تحمل هر شرایطی را ندارند زیرا خودروسازان تمرکز خود را بر روی راحتی و ویژگی‌های لوکس و تجهیزاتی خودرو گذاشته‌اند. البته هنوز هم می‌توان با موفقیت از SUVهای امروزی چنین کاری را خواست اگر شرایط اولیه در دسترس باشند و خودرو به درستی رانده شود.

toyota-land-cruiser-150-30-d-4d-2011-80p-717-51
شما باید همیشه قبل از رفتن به دل طبیعت، این موارد را بررسی کنید: تایرهای مناسب، فنربندی بلند و نرم تنظیم‌شده برای شرایط رانندگی آف-رود، فاصله از سطح زمین در بیشترین میزان ممکن، بسته تجهیزات مخصوص SUV، تجهیزات لامپی و نوررسانی، دستگاه‌های ارتباطی مثل موبایل، تایر اضافی و مهم‌تر از همه، مهارت‌های رانندگی.
بعد از مهارت‌هایتان در رانندگی، تایر باید مهم‌ترین نگرانی شما باشد زیرا تایرها در ساده‌ترین شرایط هم امکان پنجر شدن را دارند و تعویض یک تایر در جنگل می‌تواند بسیار سخت باشد. قبل از حرکت یک دست تایر مخصوص آف-رود بگیرید و از پرباد بودن آن اطمینان حاصل کنید. می‌توانید از نشانگر فشار تایر هم هنگام باد کردن آنها استفاده کنید زیرا بیش از حد باد کردن تایر می‌تواند باعث سخت‌تر شدن سفر شما شود. باد تایرها معمولا با نسبت ۱ به ۳ کم یا خالی می‌شود.
کاهش فشار تایرها منجر به کاهش فاصله از سطح زمین می‌شود و این موضوع در رانندگی آف-رود دشمن شماست. سعی کنید که با تنظیم فنربندی خودروی خود، میزان فاصله از سطح زمین را بیشتر کنید.

IMG13411265
وقتی که از تایرها و فاصله از سطح زمین و فنربندی مطمئن شدید، به بخش بعدی لیست خود بروید. اگر در رانندگی آف-رود بی‌تجربه هستید، سعی کنید برای چند بار اول یکی از دوستان خود که در این زمینه باتجربه است را با خود ببرید، او خودرویتان را ببیند و مطمئن شود که شرایط مناسب را دارد. باک خودرو را پر کنید و به دل طبیعت بزنید.
همین که به سطح سفت و سخت رسیدید، بهتر است که سیستم خودروی خود را به چهار چرخ متحرک تغییر دهید. (با فرض اینکه خودرویتان تمام سیستم‌های درایو را دارد.) البته شاید استفاده از سیستم‌های رایج دو چرخ در ابتدا مفید به نظر برسد اما در اکثر موارد اینطور نیست. استفاده از هر خودرویی بر سطوح سخت به غیر از محصولات ۴X4 مانند راه رفتن بر روی یخ نازک است. سیستم چهار چرخ متحرک می‌تواند خودروتان را چسبیده به زمین نگه دارد و در عین حال کنترل مطلوبی به شما ارائه دهد.
SUVهای مدرن شهری مجهز به دیفرانسیل نیستند اما آنها با استفاده از سیستم‌های کنترل‌شده الکترونیکی تا حدودی این نقص را برطرف می‌کنند. از این سیستم‌ها می‌توان به EBD (توزیع الکترونیکی نیروی ترمز)، ESP (کنترل الکترونیکی تعادل خودرو) و چندین سیستم دیگر اشاره کرد.

2009-lexus-lx570-by-icon-photo-236126-s-1280x782
قبل از راه افتادن یک نقشه هم بگیرید. مسیری که قصد عبور از آن را دارید ببینید و فراموش نکنید که قبل از نشستن پشت فرمان، محیط مسیر انتخابی را بررسی کنید. این اصل اگرچه الزامی نیست اما هنگام رانندگی لذت بیشتری خواهید برد و اصولا شناختن جایی که قرار است به آن بروید، حس خوبی به شما می‌دهد.
به بخش رانندگی برگردیم. فرقی ندارد که شرایط جاده چگونه است، شما همیشه به سراغ نقاط بلند بروید. عبور از روی یک تخته سنگ بزرگ بهتر از گیر کردن تایر در بین دو تکه سنگ کوچک است. رفتن به نقاط بلند باعث می‌شود که قدرت دیدتان هم بهبود یابد. سعی کنید همیشه آرام و پیوسته رانندگی کنید. سرعتتان را خیلی بالا نبرید زیرا سرعت پایین هم امن‌تر است و هم کنترل بهتری به شما می‌دهد. سریع رفتن در شرایط آف-رود در اکثر مواقع باعث چپ کردن و خراب شدن و در نهایت عصبانی شدن شما خواهد شد!
رانندگی در آف-رود به جعبه‌دنده خودرو هم بستگی دارد. اگر خودروتان اتوماتیک است، خوشحال باشید و از آن لذت ببرید. در غیر این صورت، ممکن است هنگام برگشت به خانه حس یک وزنه‌بردار یا کشتی‌گیر را داشته باشید!
حرف آخر هم اینکه همراه با خود منابع و لوازم موردنیاز مثل جعبه کمک‌های اولیه ببرید و سعی کنید اوقات خوشی برای خودتان فراهم کنید!

 

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.