تکنیک های رانندگی در شرایط دشوار (قسمت اول)

0

در مجموعه آموزش های تکنیک های رانندگی در شرایط دشوار بهترین راهکار در شرایط سخت و مواقع بحرانی به شما آموزش داده می شود .

 

skinakbOpc4or8VAPR.jpg

skinakHgZM4o45R76D.jpg

 

قسمت اول

 

 

در صورتی که ترمز خودرو در حال حرکت خالی کند 

 

57906831846132185497

 

تصور کنید در اتوبان در حال رانندگی هستیدناگهان به شیب تندی می رسید. کم کم قسمت مارپیچ جاده می رسید و مجبور هستید با ترمز سرعت خود را کم کنید تا از این پیچ های تند بگذرید و هنگامی که پدال ترمز را می فشارید متوجه می شوید ترمز کار نمی کند. و با سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت در حال برخورد به گارد کنار جاده هستید! و این نوار ضعیف تنها حائل میان شما و دره ای به عمق ۱۲۰ متر است.

درست است این سناریو ممکن است کمی بعید به نظر برسد و ممکن است خیلی بد شانس باشید تا همه این اتفاق ها به یکباره برای شما رخ دهد اما از کار افتادن ترمز اتومبیل می تواند پیامد های ناگوار و دلخراشی داشته باشد. هر چند خرابی ترمز اتومبیل کمتر اتفاق می افتد اما بهتر است هر راننده ای بداند در صورت رویایی با آن چه عکس العملی از خود نشان دهد. در اینجا به شما می گوییم که چگونه با ایمنی بالا اتومبیل خود را نگه دارید آنهم بدون ترمز!

1

 • اولین قدم این است که ترس  و اضطراب به خود راه ندهید و سعی کنید به خود مسلط باشید چون در چنین شرایطی عکس العمل های ناگهانی و بدون فکر می تواند خطرناک باشد.

 • اگر اتومبیل شما کروز کنترل دارد با فشردن ترمز یا کلاچ می توانید آنرا از مدار خارج کنید. و از خارج شدن این سیستم اطمینان حاصل نمایید.

 • ترمز خود را چک کنید اگر با فشردن پا پدال ترمز خیلی پایین می رود احتمالا روغن ترمز خالی شده است و با چند بار پدال زدن ممکن است بتوانید باقی مانده روغن ترمز را به پشت پیستون پمپ نمایید. و دوباره ترمز خود را فعال نمایید.

 • اگر پدال ترمز بسیار سخت است و حرکتی ندارد ممکن است پدال ترمز شما گیر کرده باشد. حتی ممکن است چیزی زیر پدال ترمز قرار گرفته باشد. سعی کنید با پای دیگر خود زیر پدال را خالی کنید. یا اگر می توانید نگاهی به زیر پدال بیندازید یا از یکی از سرنشینان خودرو بخواهید نگاهی به آن بیندازد.

 • با چند بار پدال زدن یا به اصطلاح پمپ کردن روغن ممکن است بتوانید فشار روغن ترمز را به مقدار لازم بالا ببرید. این کار ممکن است کمی طول بکشد بنابراین به این کار خود ادامه دهید. اگر اتومبیل شما به سیستم ABS مجهز است باز هم باید به این کار ادامه دهید و حتی پس از این که ترمز کار کرد هم باز هم بهتر است پدال زدن را ادامه دهید چون سیستم ABS زمانی عمل می کند که ترمز شدیدی گرفته باشید و چرخ های شما قفل شده باشد. وقتی که ترمز شما عمل کرد باید تا اخرین حد ممکن به پدال فشار بیاورید گاه فشردن پدال تا کف ممکن است موجب عملکرد ترمز شود چون روغن باقیمانده یا حتی مخلوط روغن و هوا می تواند تا حدی فشار کافی برای توقف اتومبیل را فراهم نماید. بنابراین پدال ترمز خود را تا انتها پایین نگه دارید.

 • یکی از معمول ترین راه های توقف اتومبیل که هر راننده ای آن را می داند استفاده از دنده معکوس است با استفاده از دنده های پایین به ترتیب می توانید سرعت اتومبیل را کاهش دهید مراقب باشید این کار را خیلی به سرعت انجام ندهید. مثلاً اگر ناگهان از دنده ۴ به دنده ۱ بروید ممکن است کنترل اتومبیل خود را از دست بدهید. بنابراین در کمترین زمان ممکن دنده ها را کم کنید و به ترتیب دنده ها را کم کنید و تا حد ممکن سرعت اتومبیل را کاهش دهید.

 • اگر گیربکس اتومبیل شما اتوماتیک است هر بار یک دنده کم کنید که معمولا در مکانیزم تعویض دنده با ۱ نشان داده شده است.

 • از ترمز دستی استفاده کنید. بهترین کار برای کاهش سرعت در صورتی که ترمز های شما کار نمی کند استفاده از دنده معکوس است اما در صورتیکه نمی توانید با اتومبیل دنده اتوماتیک خود به راحتی اینکار را انجام دهید یا وقت کافی ندارید می توانید از ترمز دستی استفاده کنید ترمز دستی معمولا چرخ های عقب را قفل می کند بنابراین اگر خیلی ترمز دستی را بالا بیاورید احتمال تاب خوردن اتومبیل وجود دارد و خطر چپ کردن یا حتی غلط زدن هم بسیار زیاد است بنابراین باید به آرامی این کار را انجام دهید و نگذارید چرخ های عقب ناگهان قفل شود. اما از ترمز دستی در سرعت های پایین راحت تر می توانید استفاده کنید. پس از این که به هر روش ممکن سرعت اتومبیل را کاهش دادید برای نگه داشتن کامل اتومبیل بهترین راه استفاده از ترمز دستی است. نکته دیگر هنگام استفاده از ترمز دستی این است اتومبیل تمایل بیشتری به تاب خوردن پیدا می کند بنابراین از بازی کردن بیش از اندازه با فرمان در این هنگام باید خودداری کرد.

abs

 • به جاده دقت کنید سعی کنید راهی را انتخاب کنید که کمترین پیچ و خم و شلوغی را داشته باشد و مراقب موانع خطرناک باشید.

 • باید به دیگران بفهمانید که مشکلی هست می توانید فلاشر ها را روشن کنید چراغ بدهید و بوق بزنید. ممکن است دیگران متوجه مشکل شما نشوند با پایین دادن پنجره اتومبیل خود می توانید با اشاره دست به دیگران بفهمانید یا در صورت لزوم داد بزنید. در چنین شرایطی همراهانی که در اتومبیل شما هستند می توانند کمک بزرگی باشند.

 • به هر روشی که می توانید سرعت خود را کم کنید. اگر هر کدام از روش های بالا کمکی به متوقف کردن اتومبیل نکرد یا اگر وقت کافی برای متوقف کردن خودرو ندارید بهتر است از هر روشی که می توانید استفاده کنید. گل و ماسه سرعت اتومبیل شما را کم می کند اما کنترل اتومبیل را هم بسیار سخت می کند این روش در سرعت های بالا اصلا مناسب نیست. و بسیار خطرناک است.

 • اگر یک سربالایی با شیب تند می بینید می توانید اتومبیل خود را به آن سمت هدایت کنید تا از انرژی خودرو کاسته شود و بتوانید از ترمز دستی استفاده کنید.

 • استفاده از بوته ها و درخت های کوچک می تواند بسیار کمک کند. مراقب باشید درختی که انتخاب می کنید اگر برای وسیله نقلیه شما بزرگ باشد بسیار خطرناک است و ممکن است منجر به مرگ یا جراحت های شدید شود. اگر قطر درخت بیش از ۱۰ سانتیمتر باشد خطرناک است.

 • هر چند انتخاب خوبی نیست و البته اولین انتخاب هم نیست. ولی می توانید به پشت وسیله نقلیه دیگری بکوبید! البته نباید اختلاف سرعت شما زیاد باشد. چون برای وسیله نقلیه جلویی شما بسیار خطرناک خواهد بود. ضمن اینکه ممکن است بدون اینکه اتومبیل شما متوقف شود ایربگ آن عمل کند و این بسیار خطرناک است.

 • همچنان که رانندگی می کنید اطراف جاده را کاملا زیر نظر داشته باشید به دنبال مکان های وسیع، درختچه ها، بوته ها و هر چیزی باشید که بتواند به شما در متوقف کردن اتومبیل کمک کند.

 • مراقب جوهای کنار جاده باشید با رد شدن از آنها مخصوصا در سرعت های بالا ممکن است سیستم فرمان اتومبیل شما از کار بیفتد آنگاه تومبیلی را هدایت می کنید که نه فرمان دارد و نه ترمز!

 • یکی دیگر از راه هایی که در سرعت های پایین تر توصیه می شود بازی کردن با فرمان است و به چپ و راست رفتن است اینکار مقدار زیادی از انرژی خودرو را به کمک اصطکاک تلف می کند و خودروی شما زودتر متوقف می شود.

 

در صورتی که لاستیک بترکد

 

volvo-fh480-600x450

به سرعت پا را از روی پدال بردارید و به خصوص به هیچ و جه ترمز نکنید فرمان را محکم در دست نگهدارید و خودرو را در خط مستقیم برانید. زیرا این حادثه ممکن است خودرو را به یک سمت بکشد و به خصوص اگر لاستیک جلو بترکد . اگر در یک بزرگراه رانندگی می کنید خودرو را به قسمت باند توقف اظطراری واقع در سمت راست جاده بکشانید.

 

 در صورتی که در حال حرکت شیشه خودرو ترک بردارد

 

Pic_181

ترک شیشه به تدریج زیاد می شود زیرا میان داخل و خارج خودرو اختلاف فشار و درجه هوا وجود دارد علاوه بر این خودرو در دست انداز می افتد و اگر شیشه ترک داشته باشد بسیار خطرناک است و ممکن است در حال حرکت شیشه خودرو خرد شود  و به سر و روی شما و سایر سرنشینان بریزد پس در اسرع وقت شیشه ای را که ترک برداشته تعویض نمایید.

 

در صورتی که شیشه جلو بشکند

 

501156_rGeXIBko

اگر خودرو شما مجهز به شیشه جلو چند لایه است که معمولا امروزه اکثر خودروها مجهز به شیشه چند لایه هستند هیچ گونه جای نگرانی وجود ندارد . سنگ ریزه خطرناکی از زیر کامیون جلوی شما مانند تیری پرت شده و به شیشه جلو اصابت می کند فقط یک ستاره روی آن به وجود می آورد ولی شما می توانید به راه خود ادامه دهید . به عکس اگر شیشه جلو شما از نوع شیشه آب دیده باشد اتفاقات صورت دیگری به خود می گیرد و شما در معرض تصادف قرار خواهید گرفت . در این جا دو امکان وجود دارد یا شیشه ناگهان از هم می پاشد و صدایی شبیه به انفجار تولید می کند که در این حالت برای چشم های شما بسیار خطرناک است زیرا شما در زیر رگباری از خرده شیشه قرار خواهید گرفت .

امکان دیگر این است که شیشه به صورت ذرات برفک در می آید ولی نمی ریزد و درجای خود باقی می ماند معمولا در بعضی ازقسمت ها که درجه آبدیدگی مختلفی دارد تکه های شیشه بزرگ بدون ترک باقی می ماند و تا حدودی امکان دید به راننده می دهد. اگر شما از پشت شیشه جلو را نمی بینید و با سرعت در حال حرکت هستید و خطر تصادف و حادثه وجود دارد پس سعی کنید تا شیشه را بشکنید و حتما مراقب چشم ها و دستهای خود باشید و یا اگر همراهانی در داخل خودرو دارید به آنها موضوع را اطلاع دهید اگر شیشه از جای خود تکان نخورد شیشه بغل را به سرعت پایین کشیده و از آنجا برای هدایت صحیح خودرو از خط سفید جاده و درختان و غیره استفاده و خودرو را به سمت جاده هدایت کنید

 

در صورتی که خودرو ناگهان از کار بیفتد

با خونسردی خودرو خود را به کنار جاده هدایت کنید و با بوق زدن سایر رانندگان را از این موضوع مطلع سازید کلاچ گرفته دنده را خلاص کنید . برای آن که آزادی عمل داشته باشید و بهتر بتوانید در کنار جاده پارک کنید حرکت خود را به جلو با ترمز کنترل کنید . پا را از روی پدال گاز بردارید روی پدال ترمز فشار دهید با چراغ اعلام خطر کنید و از بوق استفاده کنید . سعی نکنید به سمت چپ منحرف شوید بلکه سعی کنید خودرو را کاملا به سمت راست و کنار جاده بکشید ولو اینکه مجبور شوید از جاده خارج شوید در این حالت فرمان را خیلی محکم بگیرید که از دستتان خارج نگردد از ترمز سریع و ناگهانی خودداری کنید.

 

در صورتی که با مه غلیظ مواجه شدید

 

80939138-5287290

اگر در حال رانندگی با مه غلیظ مواجه شدید چراغ های مه شکن را روشن کنید در این مواقع و در رانندگی در مه نور زرد چراغ بهترین کارایی را دارد اگر چراغ ها و مه شکن های خودروی شما زرد نیست می توانید از گریس استفاده کنید اگر گریس هم نداشتید می توانید از زر ورق ها و نایلون و برچسب های زرد رنگ و یا کاغذ زرد رنگ استفاده نمایید و آن را بر روی چراغ بچسبانید به این صورت چراغ زرد مه شکن در اختیارتان است.

 

در صورتی که با خودرو به درون رودخانه سقوط کنید

 

100923953870

اولین  کاری که باید انجام دهید حفظ خونسردیست. خودرویی که ضمن تصادف چندان صدمه ندیده باشد برای مثال درها کنده نشده باشند و یا کاپوت یا درب صندوق عقب آن بازنگردد مدتی در حدود ۳۰ ثانیه یا بیشتر قبل از فرو رفتن در آب روی آب شناور می ماند.

بنابراین در طی مدت مزبور شما وقت دارید از این مهلت استفاده کرده و مراحل نجات را درنظر بگیرید ابتدا کمربند های ایمنی را باز کنید و شیشه های خودرو را بالا بکشید به این ترتیب خودرو شما مدت بیشتری روی آب شناور می ماند و شما مسلما شانس این را دارید که در معرض دید بیشتری قرار بگیرید بعد از این که کاملا در آب فرو رفتید مقدار زیادی هوا در جلو و یا عقب جایگاه راننده بر حسب میزان شیب و انحنایی که خودرو به خود گرفته هنوز باقی مانده است اصولا وزن موتور این شیب را به وجود می آورد.

به هیچ عنوان سعی در باز کردن درب خودرو نکنید شما موفق بدین عمل نخواهید شد زیرا فشار آب در هردو طرف درب ها یکسان نیست وقتی خودرو شما ته آب نشست و محل راننده از آب مملو گردید در واقع هنگامی که تعادل بین فشار ها برقرار گردید در این موقع یکی از درها را باز کنید و از خودرو خارج شوید تا بتوانید با شنا خود را به روی سطح آب و به ساحل برسانید. در بعضی از مواقع ممکن است شما نتوانید درب را باز کنید و این در صورتی است که شاسی خودرو و درب آن در اثر ضربه وارد به خودرو تغییر شکل داده باشد. در اینصورت سعی کنید یکی از شیشه ها را پایین بکشید و از خودرو خارج شوید اگر این کار هم میسر نشد سعی کنید تا رسیدن کمک از هوای موجود و حباب های هوای موجود در کابین برای تنفس استفاده کنید . اگر با فن شنا آشنایی ندارید از خودرو خارج شوید و سعی کنید روی اتاق خودرو رفته و روی آن بایستید آگر عمق آب بیشتر از ۳ متر نباشد به این ترتیب سر شما از آب خارج خاهد شد و شما خواهید توانست با تنفس در هوا در انتظار رسیدن امدادگران باشید.

 

در صورتی که تسمه پروانه پاره شود

 

تسمه-پروانه1

حتما همیشه  تسمه پروانه مخصوص خودروی خود را بین لوازم و وسلیل یدکی خودرو همراه داشته باشید اما اگر همراه نداشتید و یا در دسترس نبود در صورت پاره شدن تسمه پروانه می توانید از یک جوراب زنانه – کروات-دستمال گردن-روسری بلند-طناب نخی یا نایلونی-یا حتی سیم روکش دار استفاده کنید و حواستان کاملا به درجه حرارت خودرو باشد و درصورت لزوم آن را با آب ریختن روی رادیاتور خودرو خنک کنید.

8063_644

ادامه دارد…

 

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.