تکنیک های رانندگی در شرایط دشوار (قسمت دوم)

0

 

قسمت دوم :

 

در صورتی که استارت در حال استارت زدن ایجاد صدای غیرعادی کند :

شما صدایی شبیه به تراشیدن چوب از پینیون می شنوید و این در موقعی است که شما سویچ را می گردانید تا خودرو را روشن کنید ممکن است این صدا ناشی از بد و غیر اصولی بودن نصب استارت باشد که درست در یک خط با پوسته فلاویل قرار نگرفته و یا ممکن است دراثر شل شدن محل وصل استارت و یا در اثر ساییدگی دندانه های پینیون و فلاویل باشد.

estart

 

در صورتی که در حال حرکت از زیر کاپوت دود بلند شود :

 

Chicago_Fire_Department_Car_Fire_Engine_91_003-TO

تردیدی نیست که با سرعت و بلادرنگ باید خودرو را متوقف کنید و همراهان را به سرعت از خودرو پیاده کنید درب کاپوت را بالا بزنید و مراقب باشید زیرا ورود هوا ممکن است باعث ایجاد شعله و آتش سوزی شود پس بسیار دقت کنید. در ابتدا برق خودرو را قطع کنید و سر باتری ها را جدا کنید- اگر شما یک دستگاه خاموش کن (کپسول آتش نشانی) به همراه دارید که یک ابزار بسیار ضروری و مهم در خودرو می باشد و باید همواره در خودرو موجود باشد و به طور منظم چک شود و در صورت نیاز شارژ شود . خب اگر این وسیله ی مهم را همراه دارید همیشه از پایه شعله به آن بپاشید و به خصوص فراموش نکنید که هیچگاه از آب استفاده نکنید ازریختن شن و خاک روی شعله خودداری کنید مگر در مواقع بسیار ضروری و خطرناک زیرا در منافذ موتور داخل شده و مشکلات بسیاری ایجاد خواهد کرد بیشتر سعی کنید آتش را خفه کنید و این عمل را با یک پتوخیس یا روکش صندلی خودرو و یا موکت انجام دهید و در صورت عدم موفقیت در خاموش کردن آتش بلافاصله با آتش نشانی (۱۲۵) تماس بگیرید.

16520

 

 

در صورتی که درب موتور خودرو در حال حرکت باز شود :

در این مواقع که درب موتور خودرو ناگهان به هر دلیلی باز شده و کاملا جلوی دید شما را گرفته و مانع از دید جلو خودرو و جاده شده و ممکن است باعث بروز حادثه شود بهترین کار این است شیشه خودرو را پایین کشیده و سر خود را خارج کنید تا بتوانید جاده را به خوبی ببینید و خودرو را به کنار جاده هدایت کنید و خودرو را متوقف کنید و همچنین میتوانید اضافه بر این موارد می توانید از خط سفید جاده و ردیف درختان برای هدایت بهتر خودرو استفاده کنید.

 

در صورتی که کلاچ زیر پای راننده خالی کند :

که به آن لیز شدن کلاچ نیز می گویند در اثر رسیدن روغن یا گریس به صفحه پدید می آید و برای پاک کردن صفحه کلاچ از روغن وگریس می توان از آتش خاموش کن (کپسول آتش نشانی) استفاده کنید . به این صورت که آن را از دریچه معاینه صفحه کلاچ به داخل ورودی صفحه کلاچ بپاشید.

9773_198

 

در صورتی که در حال حرکت رادیاتور سوراخ گردید :

چنانچه سوراخ های ایجاد شده کوچک باشد مشکل شما به وسیله یک تخم مرغ و یا یک قاشق زردچوبه به راحتی برطرف می شود .

تخم مرغ را شکسته و در رادیاتور بریزید (فقط سفیده تخم مرغ) مطمئن با شید سوراخ ایجاد شده به سرعت مسدود می شود اما اگر سوراخ ایجاد شده وسیع باشد در این صورت با مقداری صابون باید آن را از بیرون کور نمود البته قسمت قبل از سوراخ باید کمی مسدود شود (باریک شود) و تا رسیدن به تعمیرگاه باید به طور مداوم در رادیاتور آب بریزید.

8063_644

 

 

در صورتی که سوپاپ دود در حال حرکت بچسبد :

سرپوش سیلندر را بردارید و سوپاپ را با دست آزمایش کنید و آزمایش کنید کدامیک شل شده است و آزاد است .  سر سیلندر را باز کنید و سوپاپ را عوض کنید و یا سنگ بزنید .

UF_956_valave timing

 

در صورتی که برف پاک کن خودرو از کار بیفتد :

در زمستان همیشه منبع شیشه شور خودرو را با آب و الکل و یا مایع شیشه شور مرغوب پر کنید زیرا اگر از آب به تنهایی در مخزن شیشه شور استفاده کنید به سرعت در شرایط سخت و سرمای شدید یخ می زند .  در زمستان همیشه چند عدد سیب زمینی در خودرو بگذارید تا در صورتی که برف پاک کن ها خراب شدند و باران به شدت می بارید سیب زمینی ها را از وسط به دو نیم کنید و روی شیشه بمالید معجزه رخ خواهد داد امتحان کنید .

Wiper1

 

در صورتی که خودرو شما در یک چاله بیفتد :

گاهی ممکن است که خودرو شما به داخل چاله یا گودالی بیفتد و تلاش شما برای بیرون آوردن خودرو بی ثمر بماند . در چنین مواقعی کافی است وسیله نقلیه را در دنده یک قرار داده  و به آرامی شروع به حرکت کنید به صورت کم گاز حرکت کنید زیرا اگر پرگاز حرکت کنید به علت نیروی زیاد موتور چرخ ها علاوه بر حرکت دورانی به چرخش درآمده و خطر بریدن میل پولوس نیز افزایش می یابد.

skinakFCQr8sNocNDa.jpg

 

 

 ادامه دارد…

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.