چگونگی بکسل کردن خودرو

0

1843427482599230448

 

در صورتی که خودرو احتیاج به بکسل داشته باشد :

اگر باطری چنان ضعیف باشد که قدرت روشن کردن موتوررا نداشته باشد و یا اگر استارت خراب باشد و مشکل کمبود سوخت و خاموش شدن خودرو به علت اتمام سوخت نباشد باید اتومبیل را هل داد . شرط اول این است که به اندازه کافی برای شمع ها برق وجود داشته باشد . این را می توان از روی روشن شدن چراغ کنترل ولتاژ و کنترل فشار روغن با باز کردن سوییچ تشخیص داد.

برای هل دادن باید گیربکس را در دنده دو و در صورت سردی هوا دنده سه قرار داد و سوییچ را باز نمود . در حالی که کلاچ تا آخر فشرده شده و اتومبیل هل داده می شود سرعت آنرا تا حد سریع رفتن یا دویدن انسان رسانده و سپس با نرمی پا را از روی کلاچ بر می داریم . با وجود یک سیستم برق رسانی و سوخت رسانی خوب باید اتومبیل پس از طی چند متر روشن شود.

 

AFR_0776

 

 

بکسل کردن و بکسل شدن :

 

1046133564330620694

 

هنگامی که روشن شدن خودرو توسط خودرو ودیگری امکانپذیر نباشد باید اتومبیل را به وسیله اتومبیل دیگری بکسل کرد.

همچنین با خفه کردن موتور برای روشن کردن مجدد آن سرعت بیشتری لازم است که تنها با یدک کش امکان پذیر است . بکسل کردن خودرو اغلب به وسیله سیم بکسل و یا طناب بکسل و تسمه های محکم انجام می شود سیم یا طناب را به حلقه و یا مکانی که برای این مورد در خودرو پیش بینی شده است ببندید . از میله های محکم روی شاسی نیز می توان برای این منظور استفاده نمود.

اما طناب را نباید به هیچ عنوان به اکسل جلو یا عقب – به میله های منتقل کننده نیرو و نیز محل اتصال چرخ به اکسل بست. استفاده از سپر توصیه نمی شود مگر اینکه بسیار محکم باشد و از استحکام آن اطمینان داشته باشید زیرا ضربه ای که هنگام شروع حرکت به آن وارد می شود باعث کج شدن یا کنده شدن آن می شود و یا حتی گاهی باعث پاره شدن طناب بکسل شود.

هنگام بستن طناب های نایلونی به قسمت های لبه دار خودرو باید زیر آن مقداری پارچه قرار داد تا از بریده شدن طناب جلوگیری شود همچنین باید در مناطق داغ خودرو مثل لوله اگزوز احتیاط شود. قبل از شروع کار باید راننده اتومبیل بکسل کننده و اتومبیل بکسل شونده علایم به خصوصی را بین خود تعیین کنند از قبیل بوق و چراغ و تعداد آن ها جهت ایستادن یا گردش به راست و چپ و یا شروع حرکت تا در حین رانندگی هماهنگی لازم بین آن ها وجود داشته باشد و به این وسیله با هم در تماس باشند.

در بسیاری از خودروها دستگاه تقویت کننده ترمز وجود دارد که تنها با روشن بودن موتور کار می کند و با خاموش بودن آن باید با نیروی بیشتری روی پا را روی پدال ترمز فشار داد بنابراین لازم است قبل از حرکت وضعیت پدال ترمز بررسی شود.

خودروهای سیتروئن که دارای سیستم هیدرولیک مرکزی هستند با از کار افتادن این سیستم و خاموش بودن خودرو سیستم ترمزها نیز غیر قابل استفاده می شوند و به این سبب نمی توان آنها را بکسل کرد.

car-donation_2

 

مواردی که خودرو بکسل کننده و خودرو بکسل شونده باید اجرا کنند :

06

راننده خودرو بکسل کننده باید به نرمی وبه صورت آهسته شروع به حرکت کند. باید از هرگونه تغییر سرعت ناگهانی و وارد آمدن ضربه به اتومبیل بکسل شونده خودداری شود. برای عوض کردن دنده باید به نرمی از کلاچ استفاده نمود و عمل تعویض دنده باید سریع باشد تا از بروز اختلاف سرعت بین دو ماشین که باعث آویزان شدن سیم یا طناب بکسل می شود جلوگیری شود.

راننده بکسل شونده نیز باید توجه داشته باشد : اگر سیستم برق رسانی خودرو کار می کند باید سوییچ را باز کند تا بتوان از چراغ های راهنما و چراغ ترمز و سایر سیستم ها استفاده نمود.

به هیچ عنوان سوییچ نباید کاملا بسته شود زیرا به این ترتیب فرمان قفل شده و اتومبیل از کنترل خارج خواهد شد. نوک پای راست را باید در حالت آماده در جلوی ( نه روی) پدال ترمز نگه داشت تا اولا از آویزان شدن سیم یا طناب بکسل جلوگیری نمود و همیشه سیم یا طناب بکسل را به حالت کشیده و محکم نگه داشت و ثانیا در مواقع اظطراری و خطر سریعا بتوان عکس العمل نشان داد. با نزدیک شدن به تقاطع و چراغ راهنمایی اتومبیل بکسل شونده علاوه  برخودش اتومبیل بکسل کننده را نیز باید از طریق سیم یا طناب بکسل متوقف سازد . و برای اطلاع سایر رانندگان از نقص فنی خودرو و بکسل کردن آن باید فلاشرهای خودرو ( راهنمای دوسمت خودرو) را روشن کرده و مثلث اخطار را در پشت شیشه عقب اتومبیل بکسل شونده قرارداد.

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.