معرفی وینچ و چگونگی استفاده از آن

0

A1V62fgm5yL._SL1500_

وینچ وسیله ای است مکانیکی که همانند یک جرثقیل می تواند بیشتر از توان ظاهری خود اجسام را جا به جا و یا حمل نماید.
در ساده ترین شکل آن آن را از یک هندل گردانده دست قرقره و متصل شده تشکیل شده است.
در نوع های پیشرفته تر گیربگس+سیم بکسل +موتور برقی یا مکانیکی و یا دستگیره دستی تشکیل شده است.
وینچ ساختار بسیار ساده ای دارد اما به طور استادانه ای طراحی شده است که می تواند با انرژی برقی،هیدرولیکی،پنوماتیکی و یا مکانیکی فعالیت نماید.
بعضی ها ممکن است شامل یک ترمزی برقی با مکانیکی و یا ضامن و شیطانک باشند که مانع از در رفتن و باز شدن هنگام فشار شود.

warn-xd9000

تیفور :
وسیله ای است که همانند وینج اما با قدرت دست عمل می کند و از یک سیم،طناب یا زنجیر به همراه یک گیربکس دستی کوچک تشکیل شده است که با حرکت آن نیروی زیادی تولید می شود و سیم و یا کابل جمع می شود.و با حرکت دسته اجازه میدهد یک نفر به سادگی تناژ بالایی را بلند و یا جا به جا نماید.

tractel-iberica-tirfor-t13

 

69706

 

 

وینچ های دستی:
وینچ هایی هستند که از یک دسته یا اهرم که به گیربکس متصل میشود تشکیل شده اند و در آخر نیز به یک قرقره یا کابل
این نوع وینچ ها برای کارهای ساختمانی ،صنعتی و حتی خودور قابل استفاده هستند.نهایت توان این وینچ ها تقریبا ۱ تا۲ تن می باشد.

815aZGk5g-S._SL1500_

 

وینچ وسیله ای است که از یک قرقره، کابل بسته شده بر روی آن به همراه قلاب مربوطه و یک گیربکس تشکیل شده است و این سیستم در سه نوع مختلف برقی، هیدرولیک و گاردانی می باشد.

وینچ برقی :
در نوع برقی، به وسایل پیش گفته یک الکتروموتور هم اضافه شده که نیروی گرداننده این سیستم را تأمین می کند. این نوع وینچ ها هم کارایی مناسبی دارند و هم به صورت متداول مورد استفاده قرار می گیرند .
حتی در صورت خاموش بودن خودرو تا زمانی که باطری خودرو به اتمام نرسیده باشد این نوع وینچ به کار خود ادامه می دهد.
این نوع وینچ ها بر روی شاسی و یا سپر خودور نصب می شوند اما بهتر است وینچ را بر روی شاسی نصب کرد زیرا استحکام بیشتری دارد و به نوعی مستحکم ترین نقطه بر روی یک خودروی دو دیفرانسیل است.
اما توان وینچ اهمیت به سزایی دارد ،به طور مثال وینچی که بر روی آن نوشته شده است ۶۰۰۰ ،این عدد به چه معنی است؟
این عدد به معنی ۶۰۰۰ پوند است ،هر پوند ۶/۴۵۳ گرم می باشد.
به طور مثال وینچی با توان ۸۰۰۰ پوند می تواند خودرویی با وزن ۳۶۲۸ کیلوگرم را جا به جا نماید.

4x4-Electric-Winch-SEC16800-16800lbs

وینچ هیدرولیک :
در نوع هیدرولیک، این نیرو توسط پمپ هیدرولیکی، که حرکت خود را از گیربکس کمک یا هرزه گرد متصل به آن می گیرد، ایجاد شده که باعث به حرکت درآوردن وینچ می گردد. این مدل وینچ دیگر موتور الکتریکی ندارد و بلکه دو لوله رفت و برگشت روغن+گیربکس+مخزن روغن+قرقره+کابل تشکیل شده است. این نوع وینچ نیز توانایی زیادی دارد .

20000NH_winch

وینچ گاردانی :
نوع گاردانی وینچ نیروی خود را، همان طور که از نامش پیداست، توسط یک گاردان که از طرفی متصل به گیربکس کمک است تأمین می کند. این نوع وینچ بر روی کامیون ها و برخی خودورهای دودیفراسنیل قابل نصب می باشد . شاید تا به حال به حالت N بر روی دسته دنده کمک توجه کرده باشید در این حالت خودور دنده میخورد اما حرکت نمی کند و عملا قدرت بر روی گاردان هست ولی به چرخ انتقال پیدا نمیکند و خودورهایی که این نوع وینچ را دارند با قدرت موتور و گاردان وینچ را به جرکت در می آورند و از نظر قدرت این نوع وینچ بسیار قوی است اما وقتی خودور خاموش شود دیگر نمی توان از آن انتظار فعال بودن داشت.
این نوع وینچ از قرقره،کابل ،گربکس و اهرم مخصوص تشکیل شده است. و لازم به ذکر است که از دو نوع دیگر بسیار پرقدرت تر است اما فقط تا وقتی که موتور اتومبیل روشن باشد قابل استفاده است . مثلا اگر اتومبیلی هنگام عبور از عرض رودخانه از حرکت بازماند و به دلیل تماس آب با سیستم برق اتومبیل، موتور آن خاموش شود، وینچ گاردانی و هیدرولیک بلااستفاده می شوند و این یکی از مزیت های وینچ برقی نسبت به دو برادر قدیمی ترش است.

mile_marker_winch_h12000_hydraulic_winch

معرفی اجزای وینچ :

 

warn detail

۱ – موتور سری نصب شده بر روی وینچ
۲ – قطعات بدنه که کمپانی های معروف سعی می کنند از بالاترین کیفیت برای استحکام استفاده نمایند.
۳ – پایه پایینی وینچ
۴ – محفظه گیربکس وینچ
۵ – گیره نگهدارنده
۶ – جعبه کنترل:با استفاده از نیروی باتری خودرو و قدرت سوئیچ دستگاه اپراتور را قادر به کنترل و تغییر سوئیچ جهت حرکت می نماید.
۷ – غلطک وینج:کم به هدایت سیم بکسل بر روی درام
۸ – قطعات ترمز فعال:کنترل و نگه داشتن وینچ در حالت تحت فشار
۹ – کابل سیمی
۱۰ – کنترل از راه دور
چگونه می توان، با وینچ کار کرد؟

 

A1V62fgm5yL._SL1500_
ساده ترین راهی که وینچ به کمک اتومبیلی که بنا به دلایلی مانند چاله عمیق، زمین گلی یا باتلاقی و… از حرکت بازمانده می آید، حالتی است که پس از اتصال کنترل وینچ به محل مربوط، به وسیله اهرمی که در کنار وینچ قرار گرفته آن را آزاد کرده و می توانیم کابل آن را باز کنیم و سر قلاب کابل را به اتومبیل دیگر و یا درختی که توان تحمل نیروی وارده را داشته باشد، و یا میله ای مناسب که در زمین فرورفته باشد ببندیم.
سپس اهرم وینچ را در حالت قفل گذاشته و پس از خلاص کردن دنده خودرو، وینچ را روشن کنیم تا کابل آن توسط نیروی وینچ جمع گردد.
در این حالت خواهیم دید که اتومبیل از مکانی که در آن گیر افتاده بود به آهستگی بیرون آمده و بعد از آن می تواند بدون کمک وینچ ادامه مسیر بدهد.
بعضی اوقات از وینچ برای کشیدن خودروی دیگری که در جایی گیر کرده به همین روش استفاده می شود با این تفاوت که سر کابل وینچ به اتومبیل گیر افتاده متصل شده و پس از روشن شدن وینچ اتومبیل به سمت وینچ حرکت خواهد کرد و در نتیجه از مانع عبور خواهد کرد.
چه وینچی برای چه اتومبیلی مناسب است ؟

 

zeon-electric-winch-in-use-jeep
کمپانی های زیادی در دنیا وینچ تولید می کنند که انتخاب مارک آن به سلیقه خریداران مربوط می شود ،ولی هر وینچی ظرفیت خاص خود را داراست. کارخانه های سازنده وینچ را در ظرفیت های مختلف برای اتومبیل های مختلف – بسته به وزن آنها – می سازند.
برای انتخاب صحیح باید وزن خالص خودرو را، که معمولا بر روی پلاکی که لای در سمت راننده خودرو نصب شده درج گردیده، در عدد ۵/۱ ضرب کرده و حاصل آن، حداقل ظرفیت وینچی را که می توان روی این خودرو نصب کرد نشان خواهد داد. مثلا خودرویی که ۵/۱ تن وزن خالص دارد باید حداقل، از وینچی که ظرفیت ۲۳۰۰ کیلو را دارد استفاده نماید و برای این منظور می تواند حداقل وینچ ۵۰۰۰ پوندی استفاده نماید. (ظرفیت نوشته شده بر روی وینچ ها معمولا به واحد پوند نوشته می شود که هر پوند معادل ۴۵۰ گرم می باشد.)
هنگام استفاده از وینچ به چه نکاتی باید توجه داشت :

 

index
۱- وقتی وینچ در حال کشش است نیروی بسیار زیادی به کابل آن وارد می شود. پس در صورت پاره شدن، کابل فولادی آن مانند شلاقی فولادی عمل خواهد کرد. برای جلوگیری از ایجاد حوادث باید افراد از مسیر کابل دور باشند تا در صورت بریدن آن، کابل رها شده به کسی برخورد نکند چون بسیار خطرناک است.
۲- می توان از یک پتو برای کنترل کابل بریده شده و جلوگیری از پرتاب آن استفاده نمود. به این صورت که آن را بر روی وسط کابلی که در حال کشیدن است پهن کنیم.
۳- اگر از درخت برای تکیه گاه وینچ استفاده می کنیم باید موکت، نمد یا تسمه مخصوصی را که برای این منظور ساخته شده دور تنه درخت قرار داد تا پوسته تنه درخت آسیب نبیند.

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.