تکنیک های رانندگی در شب

0

 

نکات مهم در زمان رانندگی در شب :

night_offroad

 

رانندگی در شب :

آمار نشان می دهد که بیشتر سوانح و تصادفات رانندگی در شب اتفاق می افتد. بنابراین تا آنجا که امکان دارد از رانندگی در شب بپرهیزید ولی آگر ضرورتی در این کار بود باید به این اصل کلی توجه باشید که هنر رانندگی شبانه دیدن و دیده شدن است . این واقعیت را باید بپذیرید که رانندگی شبانه با رانندگی در روز متفاوت است . قدرت بینایی شما در شب یک ششم روز است بنابراین سرعت خودرو شما در شب باید ۱۶ کیلومتر کمتر از سرعت معمولی در روز باشد.

اگر به اخبارمربوط به سوانح توجه کرده باشید مشاهده خواهید کرد که بیشتر سوانح و تصادفات رانندگی در شب اتفاق افتاده است. علت این است که بسیاری از مردم نمی توانند قبول کنند که رانندگی در شب با روز تفاوت فراوانی دارد . اگر شما مجبور شدید تا در شب رانندگی کنید باید بدانید که رانندگی در تاریکی هنر مخصوص به خود را دارد و این هنر هم خصوصیات و ریزه کاری های فراوانی دارد که سرآمد آن به عقیده کارشناسان در دیدن و دیده شدن خلاصه می شود. آیا چشمان انسان می تواند در شب هم مانند روز کارایی داشته باشد؟ قدرت بینایی در شب یک ششم روز است و در تشخیص و ارزیابی فاصله و مکان اجسام نسبت به خودرو دچار مشکل می شوید. رنگ ها و آنچه که وسیله مقایسه رنگ ها است از بین می رود تشخیص فاصله و سرعت که برای رانندگی دو عامل اساسی است هنگام شب چندان مناسب نیست و فقط معدود رانندگانی هستند که قدرت بینایی خوبی در شب دارند.

 

خطرات رانندگی در شب :

رانندگی در شب علیرغم تردد کم اتومبیل ها دشواری و مشکلات خاصی را برای راننده به وجود می آورد که غالبا منجر به تصادف می شود درصد عمده ای از تصادفات و سوانح رانندگی به علت تاریکی و دید محدود راننده و محدود شدن حوزه دید راننده و خستگی چشم ها و  خستگی جسمی و عدم توانایی برای ادامه مسیر و نور خودرو های مقابل که از نور بالا استفاده می کنند و استفاده از لامپ های غیر مجاز با نور بسیار زیاد آنها اتفاق می افتد که همگی با دقت و نحوه رفتار رانندگان تا حد زیادی قابل کنترل است.

 

رانندگی با نور بالا :

 

1410449138

استفاده از نور بالا سبب می شود که قدرت دید رانندگانی که از رو به رو می آیند به شدت کاهش یافته و در نتیجه قادر به تشخیص وضعیت مقابل خود نباشند و این امر باعث انحراف از مسیر اصلی و وقوع حادثه می شود. به بیانی دیگر راننده ای که با نور بالا حرکت می کند نه تنها به هدف خود که روشن کردن هرچه بیشتر سطح جاده و جلوی خودروی خود است نمی رسد بلکه با انعکاس شدید نور بالای چراغ وسیله نقلیه خود در چشم رانندگان رو به رویی باعث تغییر مسیر و انحراف آنان شده و باعث ایجاد حادثه می شود. خستگی و خواب آلودگی راننده یکی دیگر از علل وقوع تصادف در شب است . محدود بودن دید راننده و توجه اجباری به منطقه روشن شده از سطح جاده  به وسیله چراغ خودرو و نیز انعکاس های ناشی از نور چراغ خودروهایی که از رو به رو می آیند همه دست به دست هم داده و بر روی سیستم عصبی راننده تاثیر سوء می گذارد . در اینگونه مواقع ابتدا چشم ها خسته شده سپس تمام بدن احساس خستگی می کند و پس از آن راننده به تدریج حساسیت و دقت خود را از دست می دهد و نمی تواند در زمان رویارویی با مانع واکنش صیح از خود نشان دهد.

 

راهکار های مهم در جهت ایمنی بیشتر در رانندگی شبانه :

 

night cars trucks land rover defender vehicles 4x4 offroad front view land rover defender british cars_www.wall321.com_36

۱ – شیشه جلو و شیشه چراغ ها را کاملا تمیز کنید. برای این منظور می توانید از مایع شیشه شور و یا اسفنج و جوش شیرین استفاده کنید. ابتدا اسفنج را مرطوب کرده و جوش شیرین را بر روی آن بپاشید و عمل شستن را انجام دهید سپس با دستمالی مرطوب و نرم آن را پاک کنید . شیشه را به صورت افقی پاک کنید.

۲ – آیینه دید عقب داخل خودرو را در وضعیت دید شبانه میزان کنید تا از انعکاس شدید نور خودروهای پشتی به چشمان خود بکاهید.

۳ – تا مجبور نشده اید از نور بالا استفاده نکنید زیرا این کار مساوی با بزرگترین خطر برای رانندگانی است که از رو به روی شما در حرکتند.

۴ – هیچ گاه به نور چراغ های خودرویی که از رو به رو می آید خیره نشوید زیرا تابش شدید نور به مدت هفت ثانبه بینایی شما ا مختل می کند. بنابراین هنگامی که خودرویی از رو به رو می آید سعی کنید چراغ سمت راست خودروی خود را با لبه آسفالت سمت راست جاده هماهنگ کرده و تنها نیمی نگاهی به خودروی مقابل داشته باشید. در اینگونه مواقع بهتر است حاشیه سمت راست جاده و خط سفید وسط جاده را نگاه کنید.

۵ – هنگامی که در تپه ماهورها راندگی می کنید اگر خودروی شما در سر بالایی قرار دارد و طرف دیگر سراشیبی است توجه خود را بر نوک تپه معطوف کنید نوری که بر آن می تابد خبر می دهد که خودرویی در حال نزدیک شدن است.

۶ – اگر از عینک استفاده می کنید شیشه آن را کاملا تمیز کنید . در حین حرکت اگر چشمتان خسته شد در اولین توقفگاه استراحت کنید.

۷ – هنگام رانندگی در شب اگر احساس خستگی و خواب آلودگی می کنید از رانندگی منصرف شوید و در نزدیکترین توقفگاه استراحت کنید و بی دلیل جان خود و دیگران را در معرض خطر قرار ندهید.

۸ – در هنگام شب و تاریک شدن هوا هرگز در قسمت آسفالت جاده خودروی خود را متوقف نکنید زیرا تشخیص آن برای دیگر رانندگان دشوار است و بهتر است در پارکینگ های حاشیه جاده  ودر مجتمع های خدماتی و رفاهی بین راهی توقف کنید و استراحت کنید.

۹ – هنگامی که با خودرو و در زمان تاریک شدن هوا از مسیری عبور می کنید که نور کافی ندارد مراقب عابرانی باشید که ممکن است لباس تیره پوشیده باشند.

۱۰ – هنگام رانندگی در جاده های خارج از شهر زمانی که به دنبال خودروهای دیگر در حرکت هستید از نور پایین استفاده کنید. زیراحرکت با نور بالا سبب می شود پرتو نورچراغ خودروی شما در آیینه داخل خودرو جلویی و یا سپر فلزی منعکس شده و سبب خیرگی چشم راننده و عدم وجود دید مناسب درراننده شود.

۱۱ – در اوایل تاریک شدن هوا حتما چراغ های کوچک خودرو را روشن کنید

۱۲ – هنگام تاریک شدن هوا استفاده از جراغ راهنما در هنگام تغییر مسیر و گردش ها فوق العاده ضروری است.

۱۳ – هنگام رانندگی در شب مطمئن شوید که نور چراغ های جلو تنظیم بوده و سایر چراغ ها ( ترمز- خطر – دنده عقب) دچار نقص و یا کثیف و گل اندود نباشد

 

 عادت و شیوه رانندگی در شب :

 

V2hVcFNwVCVcNVcoUXxYeQl-AyFULgMkAD8GIgkwAGdWL1hqWmIAbFQoDTQMY1luVDMGNgIlCwRWYgY8Dj1RNVdzVStTZVQgXHtXaFEjWGcJaAN5VDIDYwBmBmkJegAyVjFYJlpvAGxUcA0CDGBZZlQzBjsCIgsEVnYGOQ4hUTtXb1VqU1tUJlx2V3RRJ1hrCWQDCVQwA2IAeAY6CSUAZA,,

همیشه در شب ۱۶ کیلومتر کمتر از سرعت معمولی روزانه خود حرکت کنید اگر سیگار می کشید سعی کنید که نکشید و آن را ترک کنید زیرا دود سیگار شیشه جلو خودرو را از داخل تیره و تار می کند و خطر اشتباه در بینایی و خطا در رانندگی وجود دارد. از همه بدتر اینکه کمبود اکسیژن که بر اثر دود سیگار در خودروی بدون جریان هوا در ریه شما پیدا می شود. برابر کمبود اکسیژن در ارتفاع ۷۵۰۰ پایی است .  سعی کنید که خودرو شما کاملا تهویه هوا شود و در هوای سرد اندکی خنک باشد. از آنجایی که چشم شما نمی تواند شب ها سرعت خودروهایی را که جلوتر از شما در حال حرکت هستند تشخیص دهد بهتر است به آنها نزدیک شوید و سپس با نگاه کردن به کیلومتر خود سرعت آنها را تشخیص داده و آنگاه از آنها سبقت بگیرید. برای سبقت گرفتن با چراغ بزرگ علامت دهید و هنگامی که خودرو از مقابل می آید نور چراغتان را کم کنید تا بتواند عبور کند همیشه این کار را از ۱۰۰۰ قدمی انجام دهید.

اگر این نکات را رعایت کردید و آنچه را که خود نمی پسندید هنگام رانندگی به دیگران روا نداشتید میتوانید با آسودگی خیال از رانندگی در شب لذت ببرید و با ایمنی کامل هزاران کیلومتر رانندگی کنید.

 

موانع دید در شب :

 

16817426189725498006

تاریکی زمانی می تواند علت تصادف باشد که تصادف با وضع موجود در روز واقع نشود. بنابراین نمی توان گفت که در تصادف هنگام  شب  تاریکی علت تصادف است زیرا چراغ خودروها یکدیگر را برای رانندگان قابل رویت می سازند در صورتی که وسیله نقلیه چراغ نداشته باشد باید گفت که وضع وسیله نقلیه یا عیب و نقص خودرو باعث تصادف بوده است.

معمولا عابر با لباس تیره در شب تا فاصله ۴۰ متری قابل  رویت است . اگر خودرو با سرعت ۵۴ کیلومتر در ساعت در حرکت باشد و زمان مقابله با خطر را برای راننده ۸% ثانیه حساب کنیم مسافت مقابله با خطر برابر است با :    مسافت طی شده متر بر ثانیه ۱۲

و همچنین باید در نظر داشت که زمان مقابله با خطر در موقعی که راننده در حرکت یا متوقف باشد تفاوت دارد. به این معنی که اگر خودرو در حالت توقف باشد در مقایسه با زمانی که خودرو در حال حرکت باشد راننده خطر را از فاصله بیشتری رویت می کند و در نتیجه فرصت بیشتری برای آماده شدن و مقابله با خطر دارد.

 

نور خیره کننده چراغ بعضی از خودرو ها در شب :

 

index

متاسفانه با توجه به ممنوع بودن استفاده از این نوع لامپ ها که گونه ای از آنها به نام زنون معروف است و در انواع و رنگ های مختلف نیز موجود است و آثار مخرب آنها بر روی چشم انسان که سبب کوری موقتی و در نتیجه عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه و حادثه در رانندگی می شود هنوز هم عده ای از این نوع لامپ ها استفاده می کنند که هم باعث آزار دیگر رانندگان و صدمه به سیستم برقی خودروی خود می شوند .

نور خیره کننده چراغ خودرو می تواند باعث عدم دید در رانندگان به مدت چند ثانیه تا چند دقیقه کند به گونه ای که می توان گفت رانندگانی که در معرض این نور قرار می گیرند دچار کوری موقت می شوند و نمی توانند به خوبی وسیله نقلیه خود را کنترل کنند و در نتیجه حادثه رخ می دهد. پس شما راننده عزیز با رعایت قانون و مقررات رانندگی و احترام گذاشتن به حقوق دیگران و استفاده نکردن از این نوع لامپ ها و چراغ ها می توان از رانندگی با ایمنی کامل لذت برد .

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.