اقدامات پیش از سفر

0

 

در هنگام سفر به این موارد توجه داشته باشید :

skinak62B7KhMO5C8p.jpg

براساس آمار تصادفات جهانی سه چهارم رانندگان در ۱۰ الی ۳۰ کیلومتری منطقه مسکونی و نزدیک به محدوده شهر ها دچار تصادف می شوند. شاید علت این است که می خواهند بدون تاخیر سر کار خود حاضر شوند و یا می خواهند هرچه سریعتر به شهر خود بازگردند و مسافرت را زودتر به پایان برسانند و برای شروع مجدد کار و فعالیت آماده شوند علت هر چه که باشد تمام این عوامل می تواند در وقوع تصادفات نقش داشته باشد. هر جا یا در هر شرایطی که هستید حواس خود را جمع کنید و اجازه ندهید که آشنایی با جاده و یا خیابان های محلی باعث ایجاد امنیت کاذب در شما شود. قبل از عزیمت به سفر طولانی ناآشنا حتما برنامه ریزی داشته باشید.

34721_Page_Image_5__2

شماره جاده ها – نام شهر هایی که در مسیرسفر شما قرار دارد  مسافت بین شهر ها و همچنین جاده اصلی و فرعی را روی نقشه مورد بررسی قرار دهید و جزئیات را یادداشت کنید. جمع آوری این اطلاعات و یادداشت آنها  فقط چند دقیقه وقت میگیرد. با این اطلاعات در مدت سفر دیگر نیازی به نقشه خوانی و انتخاب مسیر ندارید. همانطوری که رانندگی می کنید مراقب شماره جاده های اصلی و نام شهر های بزرگ بعدی که روی تابلو های سبز رنگ نوشته شده است باشید. این تابلو ها در آزاد راه ها و بزرگراه ها به رنگ سبز یا آبی است. این تابلوهای رنگی در مسیریابی به شما کمک می کند. زمینه تابلوجاده های کم اهمیت و فرعی و درجه دوم و مسیر های محلی سفید رنگ است . آیینه های بغل خودرو را طوری تنظیم کنید که نقاط کور شما در دو طرف خودرو به حداقل برسد. تمرکز طولانی حواس خسته کننده است . برای اینکه هوشیاری خودتان را حفظ کنید به هوای تازه و کافی نیاز دارید . بنابراین دمای هوای داخل خودرو را ملایم ولی نه خیلی گرم نگهدارید. در هوای سرد به خصوص زمانی که خودرو پر از مسافر است. شیشه را کمی پایین بکشید تا جریان هوای بیرون مانع از تشکیل بخار در شیشه ها شود.

skinakHgZM4o45R76D.jpg

قبل از حرکت اطمینان حاصل کنید که تمام سرنشینان کمربند ایمنی بسته باشند و کودکان فقط در عقب نشسته باشند کودکان را در صندلی های مخصوص محکم ببندید. درب سمت کودکان را قفل کنید تا از داخل باز نشود. کودکان سریع خسته می شوند و ممکن است مانع رانندگی ایمن شوند و درب ها را باز کنند بنابراین مطمئن شوید که آنها محکم در جای خود نشسته باشند و کمربند ایمنی بسته باشند. در هنگام رانندگی استفاده از آیینه ها را فراموش نکنید به ویژه در آزاد راه ها و بزرگراه ها که سرعت رانندگی بیشتر است. آیینه ها دید محیطی شما را بیشتر و حرکت خودروها را آشکار و در لحظات بحرانی توجه شما را نسبت به خودرو های پشت سرتان جلب می کند وتا حدودی باعث جلوگیری و رفع خطر حوادث رانندگی می شود. نسبت به خودروهایی که در نقاط کور حرکت می کنند باید توجه خاصی داشته باشید این امر هنگام سبقت گرفتن در آزادراهها و بزرگراهها بسیار حیاتی و مهم است. اکثر رانندگان هنگام سبقت گرفتن تنها به آیینه های پشت سر و یا بغل خودرو اکتفا می کنند و چون در آیینه خودرویی مشاهده نمی کنند اقدام به سبقت گرفتن می کنند غافل از اینکه آیینه ها دارای نقاط کور می باشد و چنانچه خودرویی در آیینه مشاهده نشد به معنای نبود خودرو نیست بلکه راننده باید با یک حرکت سریع بغل خودروی خود را نیز نگاه کند و پس از اینکه از نبود خودرو در کنار خودروی خود اطمینان حاصل نمود اقدام به سبقت گرفتن کند. برای اطلاع از موقعیت خودروهای پشت سر در فواصل معین از آیینه ها استفاده کنید. بعضی اوقات ممکن است خودرویی به دلیل نقص فنی و یا دیگر موارد در پیچ و دور از دید شما متوقف باشد . قبل از نزدیک شدن به پیچ فقط با استفاده از آیینه می توانید تشخیص دهید که خودروهای پشت سر چه مقدار با شما فاصله دارند و چه مقدار سرعت دارند وآیا در حال سبقت گرفتن هستند یا خیر . با توجه به وضعیت مسیر باید تشخیص دهید که پیشروی کنید بهتر است یا به خاطر خودرویی که در حال سبقت گرفتن از شما است باید سرعتتان را کم کنید. قبل از جلو افتادن آیینه را دوباره نگاه کنید زیرا فقط با آگاهی قبلی می توانید این حرکت را انجام دهید. به خاطر داشته باشید نقص فنی اتومبیل یکی از عوامل مهم تصادف است. تقریبا از میان ده وسیله نقلیه که دچار تصادف می شوند یکی از آنها به علت نقص فنی بوده است .

8063_644

 

آیا اتومبیل شما منظم و صحیح سرویس و نگهداری می شود؟

1

برنامه نگهداری و معاینه فنی علاوه بر این که احتمال خرابی و نقص فنی  وسیله نقلیه را کمتر می کند سبب بهبود وضعیت ترافیکی و رانندگی می شود و همچنین باعث آلوده نشدن محیط زیست و در نتیجه شهری بدون آلودگی می شود.

رانندگی با شیشه های ترک دار و شکسته و یا آلوده چشم ها را خسته می کند و باعث می شود نور خورشید خیره کننده تر و نور چراغ خودروهای رو به رو آزار دهنده شود این حالت در بینایی اثر گذاشته و سبب درد چشمهایتان می شود. در شستن شیشه ها و آیینه ها و چراغ از آب ولرم و پارچه نرم استفاده کنید . قبل از آغاز سفر دور خودرو را برای نواقص آشکار مانند شل بودن نوار روی بدنه و زه اطراف خودرو و آویختگی پلاک و اگزوز بازدید کنید. لاستیک ها را نیز از نظر میزان فرسودگی و میزان فشار باد مورد بررسی قرار دهید . از سالم بودن چراغ ها و راهنما نیز مطمئن شوید. ترمز و فرمان و کلاچ را اندکی بعد از حرکت امتحان کنید و از سالم بودن  و کارکرد صحیح آنها اطمینان حاصل کنید.اگر خودرو در جاده خراب شد مراقب خودروهای دیگر باشید و سعی کنید آن را از جاده خارج و به سمت شانه مطمئن مسیر  هدایت کنید. برای جلوگیری از حادثه چراغ های چشمک زن را روشن کنید  و در صورت موجود بودن تابلو اخطار آن را در فاصله معینی در پشت وسیله نقلیه قرار دهید تا خودروهای دیگر از بروز مشکل و نقص فنی در اتومبیل شما اطلاع پیدا کنند و با خودرو شما و یا خود شما برخورد نکنند. هیچگاه در کنار جاده تعمیرات اساسی را انجام ندهید. اگر خودروی شما نیاز به تعمیر جزئی هم داشته باشد باید به فکر ایمنی خود و سرنشینان خودرو و رانندگان عبوری باشید.

 

پیش بینی نیاز های حین سفر

skinak62B7KhMO5C8p.jpg

۱- جعبه کمک های اولیه

۲- آب و یک گالن چهار لیتری

۳- لوازم و ابزار مورد نیاز اتومبیل

۴- مواد غذایی به مقدار کافی

۵- زنجیر چرخ برای مناطق سردسیر و البسه گرم

۶- کپسول آتشنشانی

۷- طناب ( حد اقل چهار متر)

 

اقدامات قبل از سفر

 

skinakbh5mrbiYGST5.jpg

۱- بررسی میزان فرسودگی لاستیک ها

۲- تنظیم باد لاستیک ها

۳- تنظیم موتور

۴- بازدید ترمز های جلو و عقب

۵- بازدید جلوبندی

۶- بازدید سیستم برق خودرو و باطری و سیستم شارژ خودرو

۷- بازدید عملکرد کلیه چراغ ها

۸- تنظیم نور چراغ ها

۹- بازدید سطح روغن موتور و گیربکس

۱۰- بازدید سطح آب رادیاتور

۱۱- بازدید سطح روغن ترمز

۱۲- بازدید سطح آب مخزن شیشه شور

۱۳- بازدید عملکرد برف پاک کن ها

۱۴- بازدید عملکرد بخاری

۱۵- بازدید تسمه

۱۶- اطمینان از عملکرد کمربند های ایمنی

۱۷- بازدید شیشه های خودرو و عدم وجود ترک و یا شکستی در آنها

۱۸- بازدید ادوات روی داشبورد

 

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.