سرو ابرکوه کهن سال ترین سرو جهان

0

t4lbwr13tt2cx4co7ik

سرو ابرکوه در قسمت جنوب غربی شهر ابرکوه و در مختصات جغرافیایی ۵۳ ۱۶ ۴۸ طول شرقی و ۳۱ ۷ ۱۲
عرض شمالی در استان یزد
واقع است و شهرت و اهمیت تاریخی بسیاری به شهر ابرکوه داده است.

سرو کهنسال ابر کوه با نام فارسی «زربین» و نام علمی «Cupresus Sempervirens Var.horizontalis» در حوزه استحفاظی استان یزد و در شهر ابر کوه واقع شده است.

abarkoh

معرفی شهر ابرکوه

شهرستان ابر کوه با وسعت ۶ هزار کیلومتر مربع و در فاصله ۱۴۰ کیلومتری غرب یزد و در مسیر اصلی یزد،شیراز قرار دارد. فاصله این شهر تا شیراز ۳۰۰ کیلومتر و تا اصفهان ۲۸۰ کیلومتر است.

سرو کهن سال ابرکوه :

این درخت از گونه سرو شیراز و از سروهای مدیترانه و با نام علمی cuppresus sempervirens می باشد. در منابع نقل شده است : دارای تنه ای با قطری در حدود ۳/۶ متر، محیط تنه آن در روی زمین به یازده و نیم متر می رسد، شاخه هایی با قطر ۸۵/۱ متر ، ارتفاع ۲۵ متر و محیط آن ۱۸ متر است.

IMG_0032

سرو ابرکوه برابر مصوبه ۲۵۴ مورخ ۱۳۸۲/۱۲/۲۷ شورای عالی حفاظت محیط زیست بعنوان اثر طبیعی ملی اعلام و صیانت از این گنجینه ژنی در حوزه اختیارات محیط زیست قرار گرفت و در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

archive_27-3-1392_IMAGE635071442632198708

دانشمندان و کارشناسان داخلی و خارجی، از این درخت به عنوان کهنسال ترین درخت جهان یاد می کنند و نظرشان این است که دیدن این درخت برای هر کسی جالب و شگفت آور است. در اوایل سال ۲۰۱۰ میلادی چاینادیلی درگزارشی ویژه، نام ده درخت کهنسال دنیا را اعلام کرد که در میان آنها، «سرو ابرکوه» با ۴هزار سال قدمت در استان یزد در رده دوم این لیست به چشم می خورد و به عنوان دومین اورگانیسم زنده روی زمین است. طبق این لیست درختی با نام «مسوسلاه» در کوهستان‌های «کالیفرنیا- آمریکا» با سنی معادل ۴هزار و ۸۰۰ ساله به عنوان کهنسال ترین میراث طبیعی دنیا قرار گرفته است همچنین درختی به نام « آلرک» در «پارک ملی شیلی» با ۳۶۰۰ سال عمر در ردیف سوم و درخت سروی به نام «سناتور» با ۳۴۰۰ سال عمر در «پارک ملی فلوریدا» در رده چهارم کهن سال ترین درختان دنیا قرار دارند.

33_890610_L600

به طور حتم درخت سرو ابرکوه خاطرات زیادی را در لابلای شناسنامه چندین هزارساله اش به یادگار دارد. اخیرا هم دانشمندان و پژوهشگرانی از ژاپن و روسیه از این درخت دیدن کردند و عمرش را تا هشت هزار سال برآورد کرده اند. پیشتر “الکساندر روف” دانشمند روسی، عمر آن را به ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ سال برآورد کرده بود. “حمدالله مستوفی” هم در کتاب “نزهت القلوب” که در سال ۷۴۰ هجری قمری تالیف شده است، درباره این سرو آورده است: در آنجا سروی است که در جهان شهرتی عظیم دارد چنانچه سرو کشمیر و بلخ، شهرتی داشته و اکنون این از آن بلندتر و بزرگتر است.

32_890610_L600

زنگ خطر برای سرو کهنسال ابرکوه نواخته شد :

747264_orig

کارشناسان می گویند بی برنامگی هایی که قبل از قرار گرفتن این درخت سرو تحت سرپرستی سازمان محیط زیست در اطراف سرو حاکم بوده است و اجرای طرح هایی غیرکارشناسی, مشکلات بسیاری را به دنبال آورده است.

IMG_0059

1111111111111111111111111111111111111

یکی از این برنامه ها حذف درختان باغات اطراف سرو بود که خود نوعی محافظ برای سرو کهنسال به شمار می آمد. به هرحال انتظار این است که طرح جامع حمایت از این سرو کهنسال هر چه زودتر اجرایی شود و دیگر شاهد آسیب به این یادگار تاریخ کهن نباشیم.

هر درختی که فرو می افتد ، نفس گرم زمین است که در سینه می شکند

حمایت از محیط زیست ،  وظیفه ای همگانی است

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.