تاریخچه میتسوبیشی (MITSUBISHI)

0

370

میتسوبیشی به معنای سه لوزی (الماس) میباشد. گروه میتسوبیشی (به ژاپنی: 三菱グループ) مجموعه‌ای از شرکتهایی است که تحت نام این نشان ژاپنی فعالیت می‌کنند. شرکت میتسوبیشی در ابتدا به عنوان شرکت حمل و نقل توسط (Yataro Iwasaki (۱۸۳۴-۱۸۸۵ در سال ۱۸۷۰ تاسیس شد.

شرکت میتسوبیشی موتورز ششمین خودروساز بزرگ ژاپن و هفدهمین خودروساز بزرگ جهان از لحاظ شمار ساخت خودرو است.این شرکت بخشی از میتسوبیشی کیرتسو که در گذشته بزرگترین گروه صنعتی ژاپن بود، است.دفتر اصلی این شرکت در توکیو می‌باشد.

tarikh-mitso

از شرکت‌های زیرمجموعه میتسوبیشی می‌توان به: گروه مالی میتسوبیشی یواف‌جی، میتسوبیشی کورپوریشن، صنایع سنگین میتسوبیشی، نیپون اویل، میتسوبیشی الکتریک، میتسوبیشی کمیکال، میتسوبیشی استیت، میتسوبیشی پیپر، میتسوبیشی متریالز،میتسوبیشی لجستیک و میتسوبیشی موتورز اشاره کرد. فعالیتهای میتسوبیشی در عرصه‌های مختلف از جمله :خودروسازی، هواپیماسازی، بانکداری، صنایع اتمی، الکترونیک، بازرگانی و…جریان دارد. خودروهای این شرکت دارای شهرت جهانی است و مدل لنسر، مدل پاجرو و مدل گالانت آن مشخص و شناخته شده تر از بقیه هستند. در طول جنگ جهانی دوم، هواپیماهای میتسوبیشی زیر نظر Jiro Horikoshi ساخته می‌شد.

history-timeline

شرکت در سال ۱۸۸۱ موفق به خرید یک معدن زغال سنگ شد چراکه در آن زمان سوخت گرانی محسوب می‌شد. شرکت میتسوبیشی علاوه بر این در صنایع بانکداری، بیمه، گمرک و کارهای تجاری دیگر نیز فعال بود و لذا نقش کلیدی در صنایع ژاپن داشت. با شروع جنگ جهانی دوم، میتسوبیشی به تولید هواپیماهای جنگی نیز پرداخت. شرکت میتسوبیشی به عنوان تولیدکننده خودرو کار خود را در حوزه خودروسازی عملا در سال ۱۹۱۷ آغاز کرد و در همان سال خودروی مدل A را معرفی و عرضه کرد که به منزله اولین سری خودرو در ژاپن محسوب می‌شد و پس از آن خودروی Saden که براساس خودروی فیات ۳ ساخته شده بود، به بازار عرضه شد که با استقبال خوبی مواجه شد.

history-initial

در سال ۱۹۳۴ شرکت میتسوبیشی با شرکت هواپیمایی میتسوبیشی ترکیب شد و به کارخانه‌ای عظیم در ژاپن تبدیل شد. در سال ۱۹۵۳ خودروی میتسوبیشی ۵۰۰ نیز تولید شد. در طی این دهه شرکت میتسوبیشی موفق به تولید ۷۵۰۰۰ خودرو در سال شد. از سال ۱۹۷۰ شرکت با تغییر در استراتژی‌هایش تصمیم به افزایش صادرات گرفت به طوری که در سال ۱۹۷۱ خودروی گالانت را به طور گسترده به آمریکا صادر کرد و پس از آن نیز این خودرو به استرالیا صادر شد. در طی سال‌های ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۸ میتسوبیشی توانست محصولاتش را به بازارهای اروپا نیز صادر کند. میتسوبیشی در سال ۱۹۸۰ موفق به تولید یک میلیون خودرو در سال شد. در سال ۱۹۸۹ میتسوبیشی موفق شد تولید خود را به ۱٫۵ میلیون در سال برساند و در سال ۱۹۹۰ خودروی معروف پاجرو Pajero را نیز به تولید انبوه رساند.

foot_info_bnr_02_on

در طی ۱۰۰ سال اخیر مجموعه شرکت‌های میتسوبیشی علاوه بر این که در ژاپن از صنایع عظیم و برجسته به شمار می‌آید، در دنیا نیز با تاسیس شرکت‌های چندملیتی عظیم در کشورهای مختلف بسیار شهرت دارد و امروزه با بیش از ۸۰ کشور جهان داد و ستد تجاری دارند. مجموعه شرکت‌های میتسوبیشی امروزه بیش از ۵۰۰ شرکت نه‌تنها در زمینه خودرو که در زمینه‌های مختلف صنعتی و تجاری مثل صنایع هوایی، فلزات سنگین، گمرک، بیمه، بانکداری و حتی صنایع غذایی دارد و در سراسر دنیا فعال است.

 

منبع :

ویکی پدیا

وب سایت جام جم آنلاین

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.