رالی داکار ۲۰۱۵

0

2015_Dakar_Logo

کاخ ریاست جمهوری آرژانتین عصر دیروز خط شروع مسابقات رالی داکار ۲۰۱۵ بود.
این دوره  یعنی سی و هفتمین دوره رقابت های رالی داکار نیز در آمریکای جنوبی برگزار شد و کمیته برگزاری این رقابت ها قصر کاسا روسادا – مقر حکومت آرژانتین – را محل شروع و پایان مسابقات معرفی کرد.
اتی ین لاوین گفت :« مسابقات همچون گذشته در ۴ بخش اتومبیل رانی ، موتورسواری ، کوادبایک و کامیون برگزار خواهد شد و شرکت کنندگان از کشورهای آرژانتین ، شیلی و بولیوی عبور می کنند»


2015_dakar_map

رالی داکار ۲۰۱۵ یکشنبه ر۱۴ دی از بوئنوس آیرس آغاز و بامداد یکشنبه ۲۸ دی در بوئنوس آیرس به پایان می رسد.مسیر مسابقات ۹۰۰۰ کیلومتر تعیین شده است.
در سال ۲۰۱۴ حدود ۱٫۲ میلیون تماشاگر در مسیر مسابقات از این رقابت ها دیدن کردند و ۳ کشور میزبان در مجموع ۲۵۲ میلیون دلار درآمد از این مسابقات و حاشیه آن کسب کردند.

145-Rallye-Dakar-2012-Trucks-560x373-fe3f9cb303b33e2e

رانندگان در مسیر این دوره از صحرای آتاکاما عبور می کنند که خشک ترین صحرای جهان است.آن ها در ادامه مسیر به تپه های شنی در ایکیکی رسیده و سپس از مسیر کوهستانی آند به مرتفع ترین نقطه آرژانتین با ارتفاع ۴۹۷۰ متر در کوهستان آبرا دل آکای می رسند.
در مسیر ۴۶۰۰ کیلومتری ویژه مسابقات ، یک مرحله ۷۸۱ کیلومتری تایم تریل نیز از شهر اویونی در بولیوی تا ساحل اقیانوس آرام در شیلی پیش بینی شده است.

dakar-2013-x-raid-4-minis
در این دوره بیش از ۴۰۰ اتومبیل ، موتوربایک ، کوادبایک (موتور ۴ چرخ) و کامیون در خط استارت این مسابقه از بوئنوس آیرس تا ویا کارلوس پاس در آرژانتین شرکت می کنند و لاوین مسابقات امسال را «اورست موتورسواری» توصیف کرد.
در تاریخ رقابت های رالی داکار در بخش اتومبیل رانی استفان پیترهانسل فرانسوی با ۵ قهرمانی ، در موتورسواری سیریل دسپره و استفان پیترهانسل فرانسوی با ۵ قهرمانی ، در کوادبایک مارکوس پاترونلی و آلخاندرو پاترونلی از آرژانتین هر کدام با دو قهرمانی و در بخش کامیون ولادیمیر چاگین از روسیه و کارل لوپراییس از چک هر کدام با ۵ قهرمانی رکورد دار هستند.

5
در این دوره از رقابت ها تیم پژو پس از ۲۵ سال غیبت با پژو ۲۰۰۸ DKR به رالی داکار بازمی گردد و کارلوس ساینس قهرمان سال ۲۰۱۰ رالی داکار عضو این تیم است.ساینس ۵۲ ساله که دو بار قهرمان رالی جهان شده برای سومین بار در این رقابت ها شرکت می کند.
وی سال ۲۰۱۰ با تیم فولکس واگن قهرمان شد.تیم پژو از ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۰ ، ۴ سال پیاپی قهرمان رالی داکار شد.در آنزمان این رقابت ها در قاره آفریقا برگزار می شد.
استفان پیتر هانسل قهرمان ۱۱ دوره رقابت ها ( ۶ بار در بخش موتورسواری و ۵ بار در بخش اتومبیل رانی) نیز با تیم مینی در رقابت ها شرکت می کند.وی سال قبل پس از نانی رومای اسپانیایی در رده دوم قرار گرفت.

 

منبع : واحد مرکزی خبر

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.