نحوه زمستانی کردن خودرو

0

 

utsl2zg0uav1shrqxvfg

با توجه به فرارسیدن فصل زمستان و سرد شدن هوا و بارش برف و باران در این فصل باید حتما به نکات مهمی در زمینه زمستانی کردن خودرو و آماده کردن خودرو برای فصل زمستان توجه نمایید و این نکات را به طور کامل انجام دهید در غیر این صورت خودروی شما در این فصل دچار مشکلات بسیاری مانند دیر روشن شدن – راندمان پایین موتور- مصرف بیش از حد سوخت – نقص فنی در قسمت های مختلف خودرو خواهد شد و در نهایت باعث می شود شما برای برطرف کردن نقص های فنی خودرو زمان و هزینه زیادی صرف کنید. پس بهتر است با رعایت همین نکات جزئی از نقص فنی کلی و بروز مشکل در خودرو در این فصل جلو گیری کنیم.

g2iglu9wbaza5ktf1jn1

زمستانی کردن خودرو شامل مراحل زیر است :

سرویس و روغن کاری

سرویس و روغن کاری خودروها باید با مصرف روغن و گریس های مناسب جهت منطقه و هوایی که خودرو در آن حرکت می کند و طبق راهنمای خودرو و یا توسط افراد ماهر انجام شود.

سیستم احتراق

باید شمع ها به خوبی تمیز شده و از هرگونه رسوب و دوده و یا چربی پاک شود و همچنین دلکو – کویل – آفتامات – استارتر – و دینام و دیگر قسمت های سیستم برق خودرو به خوبی بررسی و آزمایش شوند.

باتری

باید باتری را از نظر میزان شارژ آن و همچنین روند شارژ شدن آن مورد بررسی و آزمایش قرار دهیم و در صورت استفاده از باتری های اسیدی به جای باتری های اتمی باید حتما خانه های باتری را یک به یک بازدید کرده و میزان الکترولیت در آنها را بررسی کنید. قطب های باتری را همیشه تمیز نگهدارید و بست ها و کابل های متصل به باتری را محکم کنید.

سیستم خنک کننده

باید با دقت این سیستم را از نظر وجود هرگونه چکه و نشتی مورد بررسی و بازدید قرار دهید و بست ها و شیلنگ های فرسوده و پاره را تعویض نمایید. بست ها را محکم کنید. همچنین واتر پمپ – ترموستات و تسمه پروانه ها را بازدید کرده و بالاخره پس از انجام این کارها و بازدیدها باید رادیاتور را تخلیه و دستگاه خنک کننده را با آب تمیز و خالص پاک کنید و مجددا با مخلوط آب و ضد یخ مناسب آن را پر نمایید.

سیستم سوخت رسانی

بست ها و شیلنگ ها و قسمت های مختلف این سیستم را مورد بررسی قرار دهید و در صورت نقص ویا نشتی در آنها سریعا نسبت به رفع نقص و تعویض قطعات از کار افتاده اقدام نمایید. بهتر است فیلتر بنزین را تعویض نمایید و حتما باک خودرو را از سوخت مناسب خودروی خود پر کنید.در خودرو های کاربراتوری,کاربراتور را برای شرایط سرد تنظیم نموده و واشرهای آن و همچنین لوله دود را بازدید نمایید. زمانی که سرمای شدید و یخ بندان در راه است باید باک را بازدید کرده از این جهت که ممکن است آب در ته آن جمع شده باشد و موجب یخ زدن سوخت و یا ایجاد تکه های یخ در باک خودرو و اخلال در عملکرد سیستم سوخت رسانی و احتراق و به طور کلی در عملکرد خودرو شود.

ترمزها

باید روغن ترمز و اتصالات سیستم ترمز را با دقت بازدید نمود. حتما از یک نوع روغن ترمز در خودرو استفاده نمایید و از استفاده همزمان دو نوع روغن ترمز در محفظه روغن ترمز خودداری نماید و بهتر است روغن ترمز را هر سال تعویض نمایید.

دید

چراغ ها – برف پاک کن ها و آیینه ها را باز دید نمایید و همیشه تمیز نگه دارید و همچنین از وجود مایع شیشه شور در خودرو اطمینان حاصل نمایید و به این نکته هم توجه داشته باشید که از ریختن آب معمولی که دارای املاح بسیاری هستند و موجب ایجاد رسوب و اخلال در عملکرد شیشه شور می شود خودداری نمایید و در مواقع سرمای شدید و در مناطق سردسیر حتما مخلوط مایع شیشه شور مناسب و آب در محفظه شیشه شور ریخته شود.

لاستیک ها و زنجیر چرخ

حتما در فصل زمستان زنجیر چرخ را در خودرو همراه خود داشته باشید و با آزمایش بررسی آن از سالم بودن و اندازه آن اطمینان یابید. بهتر است قبل از شروع فصل زمستان و بارش برف و استفاده از آن قبلا با روش های بستن زنجیر چرخ آشنا باشید و آنها را تمرین کرده باشید تا در مواقع بارش برف و یخ بندان در فصل زمستان به راحتی و بصورت اصولی و در کوتاهترین زمان بتوانید زنجیر چرخ خودروی خود را ببندید.

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.