لوازم و تجهیزات ضروری در آفرود (قسمت دوم)

0

 

قسمت دوم

Offroad-Header

تجهیزات و لوازم مورد نیاز خودروهای شاسی بلند در آفرود به منظور بهره وری از عملکرد مناسب تر در رانندگی خارج از جاده و شرایط سخت و مسیرهای صعب العبور طراحی و تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرند اما گاهی قیمت این لوازم و تجهیزات است که آفرود سواران را از تهیه و استفاده از آنها باز می دارد به گونه ای که گاهی قیمت مجموعه این لوازم و تجهیزات از قیمت خودرو بسیار بیشتر است.

imgp0395x_2_2با توجه به همین امر شاید استفاده از ذهن خلاق – ایده های جدید و طراحی و ساخت این لوازم و تجهیزات توسط مالک خودرو به صرفه تر و گاهی با کیفیت تر از نمونه خارجی باشد. در این قسمت هم شما را با تعدادی از لوازم و تجهیزاتی که ممکن است در سفر های آفرودی به آن نیاز داشته باشید آشنا خواهیم کرد.

پس با ما همراه باشید

کیت های افزایش ارتفاع

jeep-wrangler-lift-kits-4-4-5-inch-7

از این کیت ها به عنوان ساده ترین و ارزان ترین روش برای افزایش ارتفاع خودروها یاد می شود. آن دسته از افرادی که نمی خواهند برای افزایش ارتفاع خودرو شاسی بلند خود زیاد هزینه کنند و مشکلات و دردسر های تعویض محورها و تغییرات سیستم تعلیق و فنربندی خودرو را هم نمی پذیرند. سراغ راه تازه تر و کم هزینه تری که همان استفاده از کیت های افزایش ارتفاع است می روند البته بهتر است این را هم بدانید که قیمت این کیت ها با توجه به نوع خودرو از سیصد هزار تا یک میلیون تومان می باشد.

scoutliftunderneath1_236988

البته استفاده از این کیت ها شاید در مواقعی مفید باشد اما اتومبیلرانان و آفرود سواران حرفه ای با ضررها و خطراتی که ممکن است به وسیله این کیت ها برای جان خود و همچنین خودرو پیش بیاید آشنا هستند. از این کیت ها باید با توجه به نوع خودرو و مسیرهایی که قرار است خودرو در آنجا تردد کند و مسابقاتی که قرار است در آن شرکت کند و نوع موانع آنها استفاده کرد. چرا که گاهی استفاده نادرست و غیر اصولی از این کیت ها و همچنین بی کیفیتی و یا عدم نصب صحیح آن باعث بروز حوادثی شده است.

افزایش سایز تایر و خرید تایر زاپاس

tire-all-terrain-t-a-ko-heroارتقای سایز تایرهای فابریک جهت افزایش عملکرد و کارایی آنها در آفرود روش دیگری است که گاهی به جای استفاده از کیت های افزایش ارتفاع و گاهی همراه با آن در خودروهای آفرودی استفاده می شود. این روش هم مزایا و مضرات خاص خود را دارد و شما باید از تمام جنبه ها آنها را مورد بررسی قرار دهید. در این روش حداقل به چهار حلقه لاستیک نو و مناسب و مطابق با سایز رینگ و خود خودرو نیاز است که برای تهیه نوع چینی و یا جنس با کیفیت متوسط آنها باید برای هر جفت مبلغ حدودا یک میلیون تومان و در مجموع حدود ۲ میلیون تومان هزینه کرد. حالا اگر هدف شما استفاده از تایرهای با کیفیت و برند موجود در بازار باشد این مبلغ از مرز ۵ میلیون تومان هم گذر خواهد کرد. در هنگام خرید حتما به تاریخ تولید و انقضای لاستیک و همچنین اندازه و سایز و نوع آج لاستیک ها توجه داشته باشید و این را هم بدانید که یک لاستیک خوب و مناسب حتما یک نوع لاستیک معروف و برند نیست و بستگی به استفاده شما و نوع خودرو و مسیری دارد که خودرو قرار است در آن تردد کند.

باربند

roof1

ساده ترین و کم هزینه ترین روش برای افزایش فضای حمل بار مخصوصا در خودروهای کوچک و با فضای داخلی محدود, استفاده از فضای بالای سقف خودرو است. و با قرار دادن بار بر روی باربند خودرو فضای بیشتری برای سرنشینان فراهم خواهد شد اما باید به استحکام باربند و اتصالات آن و همچنین متناسب بودن سایز آن با سقف خودرو از لحاظ طول و عرض و ارتفاع توجه داشت و این موارد را با دقت بررسی کرد. در غیر اینصورت حرکت با بار زیاد روی باربند در دست اندازهای شدید – باد و طوفان و مسیرهای آفرودی باعث فرورفتگی سقف یا آسیب دیدگی محل اتصال باربند به سقف خواهد شد. باربندها باتوجه به طرح ها و مدل های متفاوت و در کیفیت های مختلف از قیمت ۴۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان موجود می باشد اما شاید طراحی و ساخت آن توسط مالک خودرو ساده تر – کم هزینه تر باشد و امکان به کار بردن سلیقه و طرح های خود مالک در ساخت ان نیز یکی دیگر از مزیت های آن است.

سایبان

P1120197__21714.1410573522.1280.1280

به طور حتم برای شما هم اتفاق افتاده که در یک تور و بعد از طی مسیر طولانی به درخت و یا مکان مناسبی برای توقف و کمپینگ بر نخورده باشید. بسیاری از مکان های بکر و مسیر های آفرود فاقد درخت و سایه مناسب برای توقف و رفع خستگی ناشی از رانندگی طولانی در مسیرهای صعب العبور است مانند تورهای کویری و یا کوهستانی اما استفاده از یک وسیله در این مواقع می تواند به شما کمک کند و آن هم یک سایبان است.

awning_1_large

سایبان یکی از ابتدایی ترین لوازم مورد نیاز آفرود سواران است که با وجود سادگی در طراحی و موادی که در تولید آن به کار رفته است قیمت های بسیار بالایی دارند از این رو ساخت آنها در عوض خرید آنها توصیه می شود. حتما هنگام خرید و یا ساخت سایبان به نوع پارچه و ضخامت آن و ضد آب بودن آن و همچنین پایه های فیکس شونده در خاک و بست های سایبان و جنس آنها توجه داشته باشید.

 

ادامه دارد …

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.