لوازم و تجهیزات ضروری در آفرود (قسمت سوم)

0

 

قسمت سوم

 

A1V62fgm5yL._SL1500_

وینچ

warn-xd9000قبلا هم گفته شد که فقط داشتن یک خودروی دو دیفرانسیل برای آفرود و سفر طبیعت گردی کافی نیست علاوه بر آن به تجهیزات و لوازم مخصوص آفرود و سفر و از همه مهمتر به یک راننده با تجربه و با مهارت کافی برای سفر و آفرود در مناطق مختلف نیاز داریم. حتی تصور گیر افتادن با یک خودروی دو دیفرانسیل در گل و لای و مسیر باتلاقی نیز وحشتناک است و همانطور که ذکر شد علاوه بر خودرو به مهارت بالا در رانندگی و همچنین تجهیزات و لوازم کامل و مناسب نیاز داریم یکی از این تجهیزات که در چنین مواقعی به شما کمک می کند وینچ است. همانطور که در مقاله های قبلی هم ذکر شد وینچ در انواع مختلفی از نظر اندازه – وزن – جنس – نوع کاربرد – کیفیت و قیمت موجود است. در هنگام خرید وینچ باید دقت داشته باشید که گزینه مورد نظر مناسب وزن خودروی باشد. محاسبه رایج تشخیص وینچ از طریق ضرب عدد ۱/۵ در وزن خالص خودرو بدست می آید. عدد نهایی تعیین کننده وینچ مناسب برای خودروی شما می باشد.

Offroad-Header

نحوه نصب وینچ و مکان آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که در هنگام خرید و نصب آن باید به اندازه وینچ و مکان نصب آن دقت نمایید. یک مشکل در تهیه این وسیله بسیار کاربردی و ضروری در آفرود قیمت آن است, وینچ ها از گران ترین لوازم آفرود به شمار می آیند و قیمت گونه های بی کیفیت آن از ۳ میلیون تومان شروع می شوند. هرگز در خرید وینچ تردید نکنید زیرا وسیله ای با این محدوده قیمتی و با این اهمیت ویژه باید حتما از نوع مرغوب و اصل انتخاب شود که این امر ممکن است رقم بیش از ۱۰ میلیون تومان را هم شامل شود.

 

سیستم ناوبری

gps

ردیاب های ماهواره ای بهترین و به صرفه ترین جایگزین های نقشه های کاغذی در سفر و آفرود هستند. امکان اتصال به ماهواره در هر نقطه از زمین, امکان دسترسی به نقشه های تمامی کشورها, نشانگر محل فعلی شما و قابلیت های مختلف علامت گذاری و مسیریابی و بسیاری امکانات دیگر بر اهمیت وجود این سیستم می افزایند. قیمت سیستم های ناوبری براساس قابلیت ها, ابعاد, برند و ویژگی های نرم افزاری از رقم ۳۰۰ هزار تومان شروع می شوند. حتما در هنگام خرید به قابلیت ها و ویژگی های سخت افزاری و نرم افزاری و همچنین امکان آپدیت برنامه ها و نقشه های آن دقت نمایید.

پروژکتور

rigid_industries_led_lighting_for_ford_f150_raptor-1-516x340

بیشترین خطر در رانندگی و آفرود, رانندگی در هنگام تاریکی شب است. استفاده از پروژکتور علاوه بر تقویت و تنظیم چراغ های خودرو نه تنها در رانندگی شب هنگام کمک بسیاری برای دیدن و دیده شدن می کنند بلکه می توان از آن ها به عنوان سیستم های روشنایی داخل چادر و محل استقرار استفاده کرد. افزایش تعداد پروژکتورها و مه شکن های رایج تنگستنی می تواند منجر به خالی شدن سریع باتری و یا حتی سوختن سیم کشی ها و فیوز ها در خودرو شود. از این رو بهتر است از تکنولوژی نسبتا جدید و بسیار کم مصرف دیودهای نوری LED استفاده کرد که نه تنها نوردهی آنها عالی است. بلکه مصرف برق کم و طول عمر زیاد از مهم ترین ویژگی های این سیستم می باشد. البته تهیه و نصب این سیستم بر روی خودرو از نظر اقتصادی و هزینه بالای آن چندان به صرفه نیست. قیمت چراغ های LED با توجه به خروجی, ابعاد و سبک طراحی آنها از ۱۰۰ هزار تومان تا بیش از ۲ میلیون تومان در گونه های با توان بالا و برندهای خارجی می رسد.

 

ادامه دارد …

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.