اصول کنترل و توقف خودرو در هنگام سرخوردن

0

50-2010-jeep-wrangler-rubicon-unlimited-on-the-tuktoyaktuk-ice-road

سر خوردن خودرو روی سطح لغزنده یخی و برفی از جمله اتفاقات ناخوشایندی است که شاید بسیاری از رانندگان در فصل سرد سال و به هنگام لغزندگی خیابان‌ها، معابر و حتی جاده‌ها آن را تجربه کرده باشند اما آنچه از همه مهم تر است آمادگی راننده و عکس‌العمل به موقع برای کنترل خودرو با هدف جلوگیری از بروز حوادث و سوانح ترافیکی است.

عوامل اصلی سر خوردن خودرو :

۱) تغییر ناگهانی جهت فرمان بدون در نظر گرفتن سرعت

۲)سرعت بیش از حد خودرو و عدم تناسب آن با وضعیت جاده و ترافیک

۳)شتاب زیاد (گاز دادن بیش از حد)، ترمز گرفتن و نیرویی که در پیچ های جاده به لاستیک تحمیل می شود.

۴) ترکیبی از دو حالت فوق

SkuliSnjor

انواع سر خوردن خودرو :

لیز خوردن بر سه نوع است:
۱- لیز خوردن چرخ های عقب در سر پیچ و یا در اثر سرعت زیاد که می بایست در این حالت از ترمز کردن خودداری کرد و فرمان را به سمتی که لیز خورده بچرخانید و گاز ندهید گرفتن کلاج در این مورد مفید نیست .
۲- لیز خوردن چرخ جلو که در اثر فرمان ناگهانی و سرعت ایجاد می شود و برای جلوگیری از آن باید از گاز دادن خودداری کرده و با استفاده از فرمان چرخ های جلو را در حالت مستقیم قرار دهیم .
۳- خطرناکتر از همه لیز خوردن هر چهار چرخ است. در این مورد راننده با وحشت حس می کند که سرعتش زیاد شده و بدون اختیار پا را روی ترمز می گذارد و همین موضوع سبب بیشتر لیز خوردن خودرو می گردد، که البته این کار نیاز به خونسردی و دقت کافی دارد ولی تا حد امکان از لیز خوردن جلوگیر می کند .

ubugct05cwbzigfoxvdp

روش های کنترل خودرو و جلوگیری از سرخوردن آن :
۱- ابتدا کاملا به خود مسلط باشید، چنانچه به خود مسلط نباشید نمی توانید تصمیم بگیرید.
۲- از ترمزکردن بپرهیزید، ضربه زدن به ترمز برروی یخ چرخها را قفل می کند و باعث لغزش و سرخوردن بیشترمی شود.
۳- درجهتی حرکت کنید که قسمت عقب اتومبیل سرمی خورد، همینکه اتومبیل به حالت مستقیم درآمد درجهت دلخواه خود حرکت کنید خیلی آهسته برروی ترمزفشار دهید تا از سرعت اتومبیل کاسته شود و یا خیلی آرام پدال گاز را فشار دهید تا اتومبیل به حرکت خود ادامه دهد .
۴- ازسبقت گرفتن بپرهیزید، چرخاندن فرمان به مقدار زیاد ضربه ای به عقب اتومبیل می زند که موجب سرخوردن آن می شود و اتومبیل در جهت عکس حرکت ، برمی گردد .
۵-  اتومبیل را درحالت درگیر دنده نگه دارید زیرا این حالت به کم شدن سرعت کمک می کند و حداکثر کنترل را به راننده میدهد.
۶- ازبرداشتن پای خود ازروی پدال گازبه طورناگهانی خودداری کنید، بعضی از رانندگان گاز را به طور متعادل نگه می دارند تا ازسرخوردن بپرهیزند.

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.