نخستین فاتحان قطب جنوب

0

 

463659

آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که کدام خودرو برای اولین بار قطب جنوب را فتح کرد ؟بسیاری از خودروهایی که برای این هدف در نظر گرفته شده بودند موفق به ورود به قطب جنوب نشدند و برخی هم که موفق شدند خیلی زود از حرکت باز ایستادند. البته یک مدل خاص در برابر این شرایط سخت موفق شد و برای مدت‌ها برای حمل و نقل دانشمندان و محققان مورد استفاده قرار گرفت.

463670
اتومبیل مذکور یک خودروی چهار چرخ محرک یا آف‌رودی نبود، بلکه فولکس‌واگن بیتل بود. این خودروی کوچک اولین نمونه تولید شده‌ای بود که در سال ۱۹۶۳ وارد قطب جنوب شد و برای مدت‌ها و بدون استفاده از تجهیزات خاص در شرایط سخت قطب جنوب مورد استفاده قرار گرفت. این بیتل توسط یک تیم استرالیایی وارد این قاره برفی شد و پس از بازگشت فولکس‌واگن آن را بازسازی کرد، اما متاسفانه اکنون هیچ مشخصاتی از آن در دست نیست.

463665
463669
بعد ها هم گروه تخت گاز که به تولید برنامه و مستند درباره خودروهای مختلف تولید شده در سراسر جهان و قابلیت ها و نقاط ضعف و قوت آنها می پردازد با خودروی تویوتا هایلوکس موفق به ورود به قطب شد و قابلیت های این شرکت ژاپنی خودروسازی و خودروهای بی نظیر آن را به نمایش گذاشت. البته به این نکته هم باید توجه داشت که بر روی این مدل برای انجام این ماموریت تغییرات بسیاری بر روی قسمت های مختلف خودرو از جمله سیستم تعلیق و بدنه و همچنین لاستیک ها انجام شد.
اما امروزه با قابلیت های ویژه خودروهای ۴×۴ تولید شده توسط شرکت های معتبر خودروسازی و لوازم و تجهیزات بسیار و کاربردی جهت تیونینگ و آماده کردن این خودروها برای اینگونه سفرها این نوع سفر دیگر آن چنان اعجاب آور نیست.
463661
463662
463666
اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.