آموزش جهت یابی در طبیعت (قسمت چهارم)

0

 

 

قسمت چهارم 

 

طرز کار با قطب نما در شب

 

compass-10pwuk7
۱ – تعیین گرای شیئی نورانی در شب 

برای تعیین گرا درشب ابتدا باید خط فسفری شب نما طوقه کار در شب را در امتداد دو نقطه شب نمای دوسر تارمویی قرار دهید سپس از داخل شکاف بالای در قطب نما به هدف نگاه کنید. البته در قطب نما باید کمی بیش تر باز شود (حدود ۱۲۰ درجه)در این حال با شست دست چپ با سرعت و دقت تیغه نشانه روی را روی طوقه کار درشب بخوابانید تا صفحه لغزنده قفل شود .بعد طوقه کار در شب را در جهت خلاف عقربه ساعت بچرخانید تا برعقربه مغناطیسی منطبق شود . در همین حال باید تعداد تقه های آن را بشماریم اگر تعداد تقه های به دست آمده را در عدد ۳ ضرب کنیم گرای مورد نظر به دست خواهد آمد.یادآوری می شود که طوقه کار در شب جمعا ۱۲۰ دندانه دارد که ۱۲۰ تقه صدا می دهد هر تقه ۳ درجه است که حاصل آن ۳۶۰ درجه خواهد شد .

Cammenga-lensatic-compass-model-27
۲ – گرا بستن با قطب نما در شب وحرکت با آن

برای حرکت با قطب نما در شب با گرای معین ابتدا باید خط شب نمای طوقه کار در شب را در امتداد دونقطه فسفری شب نما قرار دهید و بعد گرای داده شده را تقسیم بر سه کنید تا بدانید چند تقه می شود. سپس توقه کار در شب را به تعداد تقه ها در جهت خلاف حرکت عقربه های ساعت بچرخانید کنید, بعد آنقدر به دور خود بچرخانید تا عقربه مغناطیسی زیر خط شب نما قرار گیرد ( یعنی منطبق شود ) حال بدون آنکه این انطباق به هم بخورد قطب نما را بالا آورده ، از داخل شکاف تیغه و شکاف بالای نقاط شب نما به جلو نگاه کنید و یک نقطه کمکی انتخاب نموده و به سمت آن حرکت کنید این عمل را آنقدر تکرار کنید تا به هدف برسید . چون در شب دید محدود است و نقطه کمکی را نمی توان دور انتخاب نمود . باید نقطه کمکی را نزدیک انتخاب کنید در نتیجه تعداد آنها زیاد خواهد شد و باید بیشتر این عمل را تکرار کنید. اگر نقطه کمکی مشخصی وجودنداشت، می توانید یک نفر را به جلو بفرستید تا جایی که دیده می شود و او را به چپ و راست هدایت کنید تا روی تار مویی قرار گیرد . بعد به طرف او حرکت نمایید تا به او برسید و دوباره اورا به جلو بفرستید و این عمل را تکرار کنید تا به هدف برسید.
تذکر ۱ : (از آنجائیکه همه اعداد بر ۳ قابل قسمت نیستند و عدد مشخصی برای تقه ها بدست نمی آید لازم است اینگونه اعداد را با کم و یا اضافه کردن ۱ درجه به یکی از مضارب عدد ۳ تبدیل کنیم و سپس تبدیل به تقه کرده و به قطب نما ببندیم. در اینحالت بعد از ۱۰۰۰ متر طی مسافت اگر یک واحد به گرای اولیه اضافه کرده باشیم ، باید ۱۸ متر به چپ و اگر یک واحد از گرا کم کرده باشیم ، ۱۸ متر به راست مسیر بیائیم تا انحراف ایجاد شده ناشی از تغییر اعداد درجه تصحیح شود.

 

سمت قبله

مسلمانان برای خواندن نماز های روزانه خود نیازمند یافتن قبله اند . خانه کعبه در شهر مکه و در کشور عربستان است به همین دلیل مسلمان های تمام کشورهای دنیا می بایست جهت قبله را بیابند . در کشور ایران سمت قبله عمدتا جنوب غربی است و برای پیدا کردن سمت قبله از روش های زیر استفاده کنیم.

ghotbnama (4)
الف: قبله نما
قبله نما دستگاهی است که جهت قبله نما را نشان می دهد. معمولا قبله نما بر اساس قطب نما ساخته می شود. با این تفاوت که به گونه ای درجه بندی و تنظیم شده است که علاوه بر نشان دادن جهت شمال، جهت قبله را هم نشان می دهد . باید گفت که یافتن قبله توسط قبله نما به سادگی یافتن شمال و جنوب جغرافیایی نیست برای قبله ،علاوه برداشتن یک قبله نما به یک جدول هم نیاز داریم که دارای مشخصات شهری باشد که ما در آن هستیم (جدول پیوستی انتهای جزوه) چون جهت قبله نسبت به جهت شمال در نقاط مختلف کره زمین، زاویه یکسانی نمی سازد.

geble 1

روش استفاده از قبله نما
۱ –  قبله نما را دور از اشیاء فلزی در مکانی مسطح قراردهید، به گونه ای که عقربه به راحتی گردش کند.
۲ –  کشور و شماره شهر مورد نظر را در جدول پیوستی پیدا کنید اگر شهر مورد نظرتان را نیافتید، نزدیکترین شهر را پیدا کنید.
۳ –  قبله نما را طوری بگرانید که قسمت قرمز عقربه متحرک روبروی شماره شهر مربوط قرار گیرد. در این حالت فلش ثابت که بر روی صفحه قبله نما رسم شده سمت قبله نما را نشان می دهد.

ب : محراب مساجد
همه محراب های مساجد به سمت قبله هستند در کشور ایران محراب های مساجد به سمت جنوب غربی هستند.
ج: قبرستان مسلمین
تمام مسلمانان را برروی بازوی راست می خوابانند اگر پایین قبر یک مسلمانان باستیم سمت چپ ما قبله است در کشور ما اگر پائین یک قبر بایستیم سمت چپ جنوب غربی است.

 

 

ادامه دارد…

 

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.