غول ها در میدان نبرد (قسمت دوم)

0

 

قسمت دوم _ آیفا مهمترین کامیون آلمان شرقی

 

ifa w50 fahrschulwagen [b]

IFA W50 که برای ما ایرانی ها نیز آشناست و در زمان جنگ تحمیلی حتی امروزه نیز می شود تعدادی از آنها را هرچند با تغییراتی که بر روی آنها انجام شده در مناطق مختلف کشور به خصوص شمال کشور مشاهده کرد. W50 مهمترین کامیون آلمان شرقی به حساب می آمد و برای این کشور که حاصل کشیده شدن دیوار برلین و دو نیمه شدن آلمان به شرق و غرب بود. اهمیت بسیاری داشت.http://www.autogaleria.hu -

نمونه اولیه این نوع کامیون با نام W45 طراحی شد و نمونه W50 در حدود ۳ سال بعد یعنی در سال ۱۹۶۵ طراحی و تولید شد. این کامیون فقط به منظور استفاده نظامی طراحی و تولید نشده بود و در خدمات مختلف شهری مانند آتش نشانی و یا حتی در کشاورزی نیز مورد استفاده قرار می گرفت.

225jahr_feierfreitag010

ifa-w-50-la-mit-91909

پیشرانه آن ابتدا توان تولید ۱۱۰ اسب بخار نیرو را داشت که بعدها با تغییراتی که در آن اعمال شد به ۱۲۵ اسب بخار رسید. این کامیون با قابلیت ۴ چرخ محرک تولید و عرضه شد و به حدود ۴۰ کشور دنیا صادر شد و همچنین در جنگ های معروفی مانند جنگ ۸ ساله ایران و عراق – عملیات مرصاد و جنگ دوم خلیج فارس حضور داشت.

IFA-L-60-LA-gruen-Thiele-200205-01

W50 ادامه دهنده تولید نمونه S4000 بود و تا سال ۱۹۹۰ روی خط تولید باقی ماند و بعد از خط تولید آن متوقف و کارخانه IFA تعطیل و توسط کارخانه مرسدس بنز خریداری شد و به آن پیوست. همچنین از سال ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۰ و هم زمان با نمونه W50 مدل L60 نیز که مدل بهینه شده و پیشرفته تر این کامیون بود تولید شد که هرچند تشابه بسیاری با W50 داشت اما خطوط طراحی و ظرافت های ظاهری بهتر و زیباتر شده بودند.

IFA-W-50-LA-Thiele-201108-02

ابعاد این کامیون عبارتند از طول ۶/۵۳ متر و عرضی برابر با ۲/۵ متر و ارتفاع در حالت استاندارد ۲/۶ متر . پیشرانه آن یک موتور ۴ سیلندر توربو دیزل با حجم ۶/۵ لیتر است که خروجی آن برابر با ۱۱۰ تا ۱۲۵ اسب بخار در دور موتور ۲۲۰۰ دور در دقیقه و ۳۹۲ تا ۴۲۲ نیوتن متر گشتاور در ۱۳۵۰ دور در دقیقه است. همچنین جعبه دنده فابریک این کامیون یک نمونه ۶ (۱+۵) دنده است. وزن خالص این کامیون ۵/۳ تن بوده و می تواند با حمل بار به ۱۰ تن هم برسد و این کامیون بدین صورت در رده کامیون های ۱۰ تن میان وزن قرار می گیرد.

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.