جان سختی به نام UAZ

0

جان سختی به نام UAZ

uaz_hunter_1st_suv5d-4786در بهار سال ۱۹۴۳ سازندگان UASZIS عزم  ساخت یک کامیون جدید با موتور دیزلی کردند . هیئت مدیره تصمیم به جابجایی محل کارخانه از Uljanvask  گرفته و ۲۰۰۰ هکتار زمین را در Svijag در اختیار کارخانه قرار دادند . ابتدای سال ۱۹۴۴ یعنی در آغاز بهار تمام تیم سازنده به محل جدید کارخانه نقل مکان کرد و شرکت نام جدید Uljanovskyi Zavod imeni Stalina  را در پاییز همان سال برای کامیون های ساخت این شرکت برگزید و پس از چندی این نام را به UlZis-253 تغییر داد ، اما متاسفانه با تمام زحماتی که برای ساخت این خودروهای سنگین کشیده شد هرگز به تولید انبوه نرسید در سال ۱۹۴۵ تولید خودروی KIM10-50 به ساخت GAZ-AA منجرو در۲۶ اکتبر ۱۹۴۷ این کمپانی اولین خوروی رسمی و تولید انبوه خود را با نام UAZ ساخت که تا کنون نیز در همین نام باقی است و تغییر نکرده است . در سال ۱۹۵۰ وسیله ی نقلیه ای جدید و البته با وزن و قابلیت باربری پایین تری نیز ساخته شد که این خودرو با موتور GAZ M20 و گیربکس ۴ سرعته هیچوقت به تولید سری نرسید .

 

uaz_hunter_a1330093811b6794133_orig

در تابستان ۱۹۵۵ وزیر صنعت خودرو به مسئولین تولید این کارخانه دستور داد با تغییرات مثبت وسایل نقلیه ی این شرکت را به تولید انبوه برسانند .
از این رو با بکارگیری یک نابغه به نام G.Vasserman توانست نام UAZ را در صنعت خوروسازی برسرزبان ها بیندازد . از سال ۱۹۵۶ کمپانی uaz صادرات این خودرو را به اقصی نقاط جهان آغازنمود به طوری که در سال ۱۹۵۹ UAZ69 در۲۲ کشور به تردد پرداخت و برنامه ی تولید این مدل تا سال ۱۹۷۲ ادامه داشت . در سال ۱۹۵۸ شرکت UAZ  شروع به تولید خودروهای ۴WD سبک وزن مثل UAZ 450D و آمبولانس UAZ451,UAZ45A با دیفرانسیل عقب کرد و تولید این مدل ها تا سال ۱۹۶۵ ادامه یافت .

uaz_469_1st_suv5d-4779

در ژانویه ی ۱۹۶۱ کمپانی UAZ با اصلاحات انجام شده کامیون جدید خود را روانه ی بازار نمود . در سال ۱۹۶۵ دامنه تولید UAZ گسترده تر شد و مدل هایUAZ452A و UAZ451D با قابلیت منحصر به فرد حرکت در برف با تعویض چرخ های جلو با وسیله ای چون اسکی و ایجاد تسمه ی شنی در محور عقب به نام UAZ 451 S تولید شد . پس از ۶ سال کار بر روی این مدل و تغییرات و اصلاحات مختلف UAZ469 رسما به دنیا معرفی شد. این مدل تا سال ۱۹۷۲ به همان شکل و شمایل اولیه ی خود تولید و نظر طرفداران خاص خود را تأمین نمود .

UAZ-Hunter_on_tracks_1

در سال ۱۹۷۴ UAZ469  توانست مکه البروس (ELBRVS) را با ۴۰۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا در ۲۵ دقیقه فتح نماید ، ‌این کار تا آن تاریخ تنها توسط گروه خودروسازی لندرور انجام پذیرفته بود . در سال ۱۹۸۳ اولین خودروی آبی خاکی UAZ با نام UAZ 3907 جگوار ، مراحل آزمایشی خود را سپری می کرد . این خودرو که توانایی آن را داشت تا سرعت خود را در آب به ۱۰ کیلومتر و در خشکی به ۱۰۰ کیلومتردر ساعت برساند اما با تمام توانایی هایش برای تولید انبوه به تأیید نرسید . تا سال ۱۹۸۵ مدل هایی متعدد از طرح ها و نسخه های نظامی گرفته تا آمبولانس و اتومبیل های امدادرسانی از این شرکت تولید و ارائه شده است . در سال ۱۹۹۲ پروژه ی جدید UAZ با نام UAZ 3171 که یک ۴WD با ارتفاع ۳۳ سانتی متر ازسطح جاده و مجهز به قفل دیفرانسیل ،‌ فرمان قدرتمند و دقیق به اضافه ی ویژگی های منحصر به فرد دیگر پای به عرصه ی وجود نهاد و همانطور که انتظار می رفت با استفبال زیادی نیز مواجه و خیلی زود به تولید انبوه رسید.

UAZ_Hunter_in_Yekaterinburg

۱۳ فوریه ۱۹۹۷ انجمن صنفی کمپانی افتتاح و تصمیم به تولید مدل های کوچک UAZ گرفت . این تصمیم نهایتا به تولیدUAZ 3160  انجامید و نسخه ی تغییر یافته ی UAZ 3151  با نام UAZ 3160  تولید شد . درپنجم اوت سال ۱۹۹۷ یک سری تغییرات و اصلاحات بر روی UAZ 3160 انجام پذیرفت که این مدل تا به امروز با نام UAZ3162  تولید و به بازار ارائه می گردد . در سال ۲۰۰۴ تولید شرکت UAZ به حدود ۶۰۰۰۰ عدد از انوع خودروهای جدیدش رسید .

uaz-469-hard-top

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی کاهش کیفیت قابل توجهی در مونتاژ و ساخت خودروهای UAZ به روشنی خبر از مشکلات این شرکت می داد. با تمام تلاشی که این شرکت برای بقاء خود داشت هزینه ی حقوق کارگران خود را نیز به دشواری می پرداخت . اما با توجه به رشد روزافزون تولید اتومبیل و تکنولوژی های متعدد ،‌ شرکت UAZ با تلاش فراوان و دنبال نمودن سیاست های گذشته ی خود با نوسازی و به روز کردن خودروهای تولیدی خود سعی زیادی در بدست آوردن اطمینان از دست رفته نمود .

384-3054-uaz-hunter-photogallery

امروزه UAZ  نشان داده است که WD4  قابل اطمینانی برای Off Road بوده و در بین علاقمندان به آف رود در روسیه محبوبیتی کم نظیر دارد ، علاقمندانی از جمهوری های شوروی سابق و همچنین اروپا ، آفریقا وجنوب امریکا که آن را به افسانه های دودیفرانسیل جهان یعنی لندرور و جیپ ترجیح می دهند .UAZ های امروزی با تغییرات مناسب و نصب لوازم آف رود به خودرویی قابل اصمینان برای سفرهای ماجراجویانه ی   آف رود مبدل شده و با قیمت مناسب ، طراحی ساده و قطعات کاملا در دسترس، اتومبیلی دوست داشتنی ، کارا و دست یافتنی برای گروه های مختلف علاقمند به آف رود است .

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.