مختصری از سفر و رانندگی خارج از جاده

0

 

آیا تا به حال کلمه آفرود به گوشتان خورده؟

آیا تا به حال با یک خودروی دو دیفرانسیل رانندگی کرده اید؟

اهل سفر به طبیعت و مناطق بکر و دیدنی هستید؟

به سفر با خودرو علاقه دارید؟

آیا می‌خواهید به آف‌رود بروید؟

fj60


 

اگر پاسخ شما مثبت است و اولین بار است که می‌خواهید با یک خودرو دو دیفرانسیل رانندگی ‌کنید، نکاتی وجود دارند که باید بدانید.

رانندگی آفرود با توجه به شرایط جوی و منطقه انواع مختلفی دارد که برای تبدیل شدن به یک راننده حرفه ای آفرود باید تکنیک های رانندگی در هر منطقه و هر شرایط را بصورت جداگانه و کامل فراگرفته باشید که این نیاز به صرف زمان و صبر و همچنین استعداد رانندگی و تمرین بسیار است اما ما در این مقاله مختصری از اقداماتی که شما برای رانندگی آفرود به آن نیاز دارید را آموزش خواهیم داد.


 

f8034145d668cf5bb0328047fc21c6fe


 

اگر پیش از سفر خودرو مناسب آف‌رود ندارید و هنوز موفق به خرید یک خودرو مناسب و مطابق سلیقه خود نشده اید. خب در اولین فرصت یک دستگاه خریداری کنید. جیپ‌های موجود بازار مانند جیپ کاام – شهباز – صحرا و… با توجه به سادگی و هزینه کمتر برای شروع کار مناسب هستند. البته دیگر خودروهای دو دیفرانسیل از جمله نیسان پاترول و یا انواع تویوتا لندکروزر هم مناسبند ولی قیمت آن‌ها کمی بالاتر است و از پیچیدگی بیشتر قطعات و تجهیزات برخوردارند. بهترین خودروهای آف‌رود، خودروهایی هستند که کوچک و جمع و جور باشند و تکان های ناهمواری‌های سطح زمین را خوب جذب کنند و به نوعی سیستم تعلیق مناسبی داشته باشند.

وانت ها و پیک‌آپ‌ها و مخصوصا ابعاد بزرگتر آنها برای آف‌رود مناسب نیستند مگر این‌که قصد داشته باشید زمان زیادی را در گل و لای رانندگی کنید.


LC76-rack


لوازم و تجهیزات لازم برای خود و خودروتان را همیشه در سفرها به همراه داشته باشید. سوخت اضافه، تایر زاپاس، جک، آب و لوازم یدکی ضروری خودرو و تجهیزات یدک‌کشی برای مواقعی که شاید جایی گیر کنید و نیاز به بیرون کشیدن خودرو به وسیله خودروی دیگر از داخل گل و لای و یا برف و… داشته باشید.

بهتر است افراد مبتدی برای شروع کار و آشنا شدن با رانندگی خارج از جاده(آفرود) ابتدا یک میسر آسان و با موانع کمتر را انتخاب کنند. جاده‌های فرعی کوهستانی که به ندرت ترددی در آن‌ها صورت می‌گیرد، برای این گونه افراد مناسب است.وقتی به ابتدای مسیر رسیدید هر دو دیفرانسیل را فعال کنید و با احتیاط وارد مسیر بشوید.


509764


مراقب سنگ‌هایی که وسط مسیر قرار گرفته‌اند باشید. بعضی از آن‌ها بزرگ‌تر از آن هستند که بتوان تایرها را دو طرف آن انداخت و از رویشان عبور کرد. اگر روی سنگی رد شوید که بیش از حد بزرگ است ممکن است باعث بروز خسارت جدی به بخش های زیرین و کارتل روغن خودرو شود و خودرو زمین‌گیر شود. برای این مواقع و جلوگیری از برخورد سنگ ها با بخش های زیرین خودرو می توانید از استرینگ گارد یا سپر محافظ زیر خودرو استفاده کنید.


 

یک راهنما و مربی به همراه داشته باشد، این کار کمک بسیاری به شما می‌کند, از محل قرارگیری تایرها آگاه باشید. این کار به شما کمک می‌کند بدون این که احتیاج داشته باشید مربی به شما بگوید از کدام طرف بروید، راه‌تان را از میان مسیرهای دشوار پیدا کنید.

برای تمرین می‌توانید کف پارکینگ یا خیابان قوطی آلومینیومی نوشابه بچینید، سپس سعی کنید هر قوطی را با تایر سمت شاگرد بزنید. اگر این کار را چند بار با موفقیت انجام دهید، هنگامی که خود را در لبه انتهایی مسیری ببینید که به اشتباه وارد آن شده‌اید، بسیار سودمند خواهد بود.


Offroad-Header


-اگر خودروهای دیگر همراه شما گیر کردند با دقت و احتیاط بسیار و اینکه امکان گیر کردن شما نیز وجود دارد به آن‌ها کمک کنید.-باد تایرها را کم کنید و به حدود ۱۵ PSI برسانید این کار باعث می‌شود تایر روی سنگلاخ بخوابد و اصطکاک و کشش بیشتری تولید کند.

-همیشه بهتر است بصورت گروهی و به همراه حداقل یک خودرو دیگر به آفرود بروید تا در صورتی که یک خودرو دچار نقص فنی شد و یا در جایی گیر کرد، خودرو دیگر بتواند به آن کمک کند.


 

DSC_9366


 

-خودرویی انخاب کنید که به دیفرانسیل ضد لغزش یا قفل دیفرانسیل مجهز باشد, این نوع دیفرانسیل به خودرو کمک می‌کند حتی در صورتی که یک چرخ به صورت هرز و بدون هیچ اصطکاکی می‌چرخد، نیرو به خوبی به چرخ دیگر همان محور منتقل بشود. این امر زمانی کارایی خودش را نشان می‌دهد که از صخره‌ها بالا می‌روید و یک چرخ از زمین جدا شده و در هوا قرار می‌گیرد.


 

imgp0395x_2_2


-همیشه از لوازم و تجهیزات با کیفیت و مرغوب در سفر هایتان استفاده کنید , تسمه, طناب محکم یا سیم بکسل به همراه داشته باشید. شاید لازم بشود کسی را بکسل کنید، شاید هم خودرو خودتان به بکسل شدن احتیاج پیدا کند. استفاده از وینچ هم می‌تواند بسیار مفید باشد.

– تصاویری که بسیاری از دوربین‌ها ثبت می‌کنند، نمی‌توانند حق مطلب را ادا کنند، بنابراین اگر می‌خواهید به دوستان‌تان فخر فروشی کنید، بهتر است دوربین حرفه‌ای به همراه داشته باشید. در دوربین‌های معمولی، صخره‌ها و موانع کوچک‌تر از آن چیزی به نظر می‌رسند که شما از رویشان عبور کرده‌اید.


 

041d78c16de9a5ff4097593e83fb0d25


 

-خودروهایی که محور جلو آن‌ها خشک‌تر است مناسب‌ترند و هنگام رانندگی در خارج جاده، اختیارات بیشتری برای شما فراهم می آورد. خودورهایی که از سیستم تعلیق مستقل در قسمت جلو بهره می‌برند، روی جاده بسیار راحت هستند ولی در خارج جاده به زحمت می‌افتند. به همین خاطر است که خودروهای Humvee هم در قسمت جلو و هم در قسمت عقب از سیستم تعلیق مستقل بهره می‌برند. توجه داشته باشید که معمولا خودروهای شاسی بلند به دلیل ارتفاع بیشتر نسبت به سطح زمین، مرکز ثقل بالاتری دارند، به همین خاطر بیشتر آماده چپ شدن هستند.


 

off-road-caravan-kimberley-karavan-on-tour-950


– شما هیچ‌گاه از عمق آب یا عمق گل و لای زیر آن آگاهی نخواهید شد و خودرویی که حدود ۱۸۰۰ کیلوگرم وزن دارد، مانند یک سنگ غرق خواهد شد. حتی اگر چوب عمق ۲۰ سانتی‌متری را نشان می‌دهد، خودرو سنگین شما این قابلیت را دارد که حدود ۲٫۴ متر در گل و لای زیر آب فرو برود.

 

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.