تکنیک های عبور خودرو از گودال ها و رودخانه ها

0

 

۱ – عبور از گودال ها

قبل از عبور از گودال ها باید آنها را بصورت زیر بررسی نمود.

 

img_5150-01

_ گودال های باریک و کم عمق

با خودروهایی که فقط دیفرانسیل عقب دارند باید با یک چرخ را دور از لبه گودال قرار داده و چرخ دیگر را وارد گودال نمود و اما برای خودروهای دو دیفرانسیل امکان وارد کردن همزمان دو چرخ و عبور از گودال وجود دارد و می شود هر دو چرخ با هم از گودال عبور کنند.

_ گودال های عریض و عمیق

وقتی گودال به اندازه ای عمیق باشد که کناره های آن با شاسی برخورد کند,نباید از آن عبور کرد مگر اینکه به میزان مسیر,رد چرخ ها بالا بیاوریم یا کناره های آن را بتراشیم.

 

_ عبور از جوی آب و رودخانه

Crossing-river-in-off-road-1

قبل از عبور باید عمق آن را تعیین نمود, و به نکات زیر نیز دقت نمایید:

۱- در هنگام برخورد با رودخانه ای که قصد عبور از آن را دارید . قبل از هرچیز عمق رودخانه را به وسیله ی شاخص مدرج تعیین نمایید تا از غوطه ور شدن اتومبیل جلوگیری به عمل آورید . قبل از ورود به رودخانه ، چند دقیقه اتومبیلتان را خاموش کرده صبر کنید تا کمی از حرارت موتور ، گیربکس ، دیفرانسیل ها و اگزوز کاسته شود.

7828008

۲- باید به آهستگی عبور کرد زیرا در اثر سرعت زیاد ممکن است موتور خاموش گردد.

۳- اگر اتومبیل شما به فن برقی جهت خنک کردن رادیاتور مجهز است آن را توسط یک باطری ساز متخصص به کلید دستی مجهز کنید تا در صورت لزوم بتوانید آن را برای لحظاتی خاموش کنید .

در صورتی که خودروی شما به پروانه مجهز می باشد . با خلاص کردن تسمه ی پروانه ، حرکت آن را برای عبور از رودخانه متوقف نمایید. پروانه و فن برقی وظیفه دارند با مکش هوا رادیاتور را خنک کنند .

 

be8bf5b6b0ba5f8e6e0bb1bf2c09377d

این قطعات در زمان عبور خودرو از رودخانه باید قطع شوند تا در آب به جای مکش هوا ، آب را به داخل محفظه ی پیشرانه مکش نکنند ، در غیر این صورت اتومبیل از کار خواهد افتاد و اتومبیل شما در میان رودخانه متوقف خواهد شد.

 

۴- یک روش دیگر برای جلوگیری و کم کردن میزان ورود آب به داخل محفظه ی موتور ، استفاده از پارچه های ضد آب ( مانند کرباس قیراندود شده و یا مشمع ضخیم ) در سراسر جلوی دماغه ی اتومبیل است. این کار علاوه بر جلوگیری از ورود آب از روبرو ، با امواج عظیمی هم که در هنگام عبور از رودخانه ایجاد می کند آب را به اطراف منحرف کرده و مانع از ورود آب به محفظه ی موتور می شود.

off-road-caravan-kimberley-karavan-on-tour-950

۵ – در هنگام ورود به رودخانه سعی نکنید با عجله از آن عبورکنید و این کار را با آرامی انجام دهید . پس از ورود کامل اتومبیل به رودخانه با استفاده ی از کمک سنگین و دنده های ۱ و ۲ با روندی یکنواخت و بدون تعویض دنده و اضافه و کم نمودن ناگهانی سرعت و یا ترمز ناگهانی به مسیر خود ادامه دهید . رعایت سرعت یکسان در جریان عبور از رودخانه یا هر مسیر آبی دیگری ، باعث ایجاد موجی یکنواخت درآن شده و عبور بی خطر و مطمئن تری را برایتان به همراه خواهد داشت . برای عبور از رودخانه ای که جریان نسبتاً تندی دارد ، سعی کنید با زاویه و بصورت تراورس و در جهت جریان آب حرکت کنید.

 

Gardner-River-Hilux

۶ – زمان خروج از رودخانه، و پس از عبور از آن سیستم ترمز اتومبیل شما که حالا کاملاً خیس شده ، عملاً کارایی عادی و مناسب خود را از دست داده و عملا می توان گفت که خودرو پس از خروج از آب ترمز ندارد. پس همواره بعد از خروج از رودخانه از سرعت خود بکاهید و با سرعتی پایین حرکت کرده و با استفاده از ترمزهای کوتاه با فاصله ی زمانی ۱۰ ثانیه ای اقدام به خشک کردن دیسک ها و لنت های ترمز اتومبیل خود نمایید.

۷ – باید در اولین فرصت پس از خروج از رودخانه,چرخ ها – کارتر – قفل های گاردان – دیفرانسیل – جعبه دنده و کمک را مورد بازدید قرار داده و از صحت آنها اطمینان حاصل نمود.

 

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.