آموزش عکاسی حرفه ای در طبیعت (قسمت اول)

0

قسمت اول

شما عکس نمی گیرید، آنرا می سازید

سفر آن هم در نوع آفرود،علت ها و انگیزه های متفاوتی دارد . گاهی سفرهای طبیعت گردی برای عکاسی انجام می شود و گاهی منظور از سفر عکاسی نیست اما در آن عکاسی هم صورت میگیرد در هر صورت همیشه هدف و منظور گرفتن و ثبت تصاویر فوق العاده است، اولین قدم برای داشتن یک عکس ایده آل فراگیری تکنیک های عکاسی است. چیزی که ثبت تصاویر مورد نظر مهم است. مناظر طبیعی هستند برای گرفتن یک عکس خوب از مناظر طبیعی به نکات زیر توجه فرمایید.

IMAGE634085658302500000

عکاسان بزرگ طبیعت از هر مکانی عکسی می گیرند که زیبایی آن را دوچندان می کند و برای این منظور از فنون عکاسی استفاده می کنند. با استفاده از لنز واید و برخی تنظیمات می توانید قسمت بیشتری از صحنه را در عکس بیاورید اما باید مراقب بود این کار باعث نشود همه چیز در عکس دور به نظر برسد. بعضی مواقع طبیعت به کمک شما نیاز دارد اینجاست که فیلتر های عکاسی به کمک شما می آیند. نکاتی که در این مقاله برای عکاسی از طبیعت بیان می شود به شما کمک خواهد کرد از فرصت های عکاسی که برای شما پیش می آید حداکثر استفاده را بکنید پس با ما همراه باشید.

عکاسی طبیعت یکی از وسیع‌ترین رشته‌های عکاسی است که شامل عکاسی از مناظر، چشم انداز ها ، حیات وحش، گیاهان، حشرات و اجزاى ریز طبیعت است وبیشتر به ارزش های زیبایی شناسی تاکید دارد و نمایش عنصر انسان در عکس طبیعت کمترین جایگاه را دارد عکاسی طبیعت طرفداران زیادی اعم از حرفه ای یا آماتور دارد و یکی  از پرخرج ترین رشته های عکاسی محسوب می شود چرا که تقریبا تمام  لنزهای ساخته شده از وایدترین آنها (Fisheye) تا سوپرتله‌ترین در عکاسی طبیعت کاربرد دارد. گاهی برای ثبت لحظه شکار یک حیوان ،  عکاس به لنز تله بالای ۵۰۰ نیاز دارد و گاهی برای ثبت یک چشم انداز زیبا  ،  لنز واید ۲۴ برای عکاس بهترین انتخاب باشد.

nature-photography2-lenzak

عکس‌برداری از طبیعت:

از عناصر سازنده یک تصویر، لحظه، کادربندی، نور، رنگ و کمپوزیسیون یا ترکیب‌بندی و نقطه دید است. این عناصر بر اساس طبیعت، نوع موضوع و حالت، اهمیت متفاوت پیدا می‌کنند. عکاسی منظره شامل عکس‌برداری از کوه، بیابان، باغ، درختان، آسمان، دریا، تصاویری از حیوانات و در برخی موارد مجموعه شهرها و دهات و حتی کودکان می‌شود.

 

مزیت‌های عکاسی از طبیعت:

 1. تنوع زیاد موضوع‌های عکس‌برداری
 2. وسایل و امکانات کمتری موردنیاز است.
 3. دارا بودن فرصت و وقت طولانی برای عکس‌برداری برخلاف عکاسی خبری که در یک‌لحظه صورت می‌گیرد و نیاز به شانس و تصادف دارد، در این رشته عکاسی به علت گسترده بودن وقت، عکاس می‌تواند محاسبات فنی و هنری را انجام داده و با فرصت کافی اقدام به عکس‌برداری کند.

وسایل موردنیاز:

 1. دوربین عکاسی
 2. فیلتر
 3. نور
 4. سه‌پایه

 

۱- دوربین عکاسی

دوربین ۳۵ میلی‌متری و دوربین‌های دیجیتال می‌توانند وسیله مناسبی برای عکس‌برداری باشند، به دلایل زیر:

 • سهولت در حمل
 • سرعت عمل
 • امکان گرفتن تعداد زیادتری عکس

5952

به‌طور کلی به علت اینکه در برابر مناظر و طبیعت اغلب محدودیتی ازنظر انتخاب نقطه دید وجود دارد بهتر است از دوربین‌هایی با عدسی‌های قابل تعویض استفاده شود. به‌عنوان مثال استفاده از عدسی‌های دارای فاصله کانونی متغیر یا عدسی زوم بسیار کارآمد است. یک عدسی زوم بافاصله کانونی ۲۸-۱۳۵ میلی‌متری یا یک عدسی باز ۲۸ میلی‌متر و یک عدسی تله فوتو ۱۳۵ میلی‌متر ضروری است. علاوه بر دوربین با عدسی قابل تعویض، سه‌پایه از وسایل ضروری به نظر می‌رسد.

9-photography-rules-that-should-exist-but-dont-tripod

۲- لزوم استفاده از سه‌پایه

 • برای جلوگیری از لرزش‌های خفیف هنگام استفاده از لنزهای تله.
 •  زمان استفاده از دیافراگم‌های خیلی بسته برای ایجاد عمق میدان وضوح بیشتر با سرعت‌های پایین شاتر.
 •  بررسی موضوع برای کادربندی مناسب و ایجاد کمپوزیسیون یا ترکیب‌بندی موضوع.

۳-  فیلتر

فیلترها وسایلی هستند که:

 • باعث کاهش شدت نور می‌شوند؛ به این صورت که هر چه فیلتر پررنگ‌تر باشد، ضریب آن بیشتر است.
 • در عکاسی سیاه‌وسفید فیلتر باعث ایجاد کنتراست شده و به مشخص شدن درجات خاکستری کمک می‌کنند. رنگ قرمز و سبز در طبیعت کاملاً متفاوت هستند اما در عکاسی سیاه‌وسفید درجه خاکستری آن‌ها تقریباً شبیه به یکدیگر بوده و قابل تمیز نیستند. در این مواقع برای ایجاد کنتراست از فیلتر استفاده می‌کنند.

۴- نور

در عکاسی از طبیعت نور معین برای عکس‌برداری وجود ندارد اما حالت‌های مختلفی وجود دارد که به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

اغلب دو نور برای عکاسی در طبیعت وجود دارد:

 • نور روزهای آفتابی
 • نور روزهای ابری مانند مناظری که در باران، برف و مه با رنگی خاکستری گرفته می‌شود. 

زاویه تابش نور متفاوت است:

 1. نور از روبه‌رو: نور که از روبه‌رو بتابد، سایه‌های پستی‌ها و مخلوط‌کنی‌ها را از بین می‌برد که اصطلاحاً به آن «نورپردازی تخت» می‌گویند. در این حالت تصاویر دوبعدی به نظر می‌رسند.
 2. نور مایل: به‌طور کلی نور آفتابی که از زیر ابر نازک بتابد یا نور مایل مناسب‌ترین نوع نور بوده و به‌وسیله ایجاد سایه‌روشن‌ها احساس عمق و بُعد را القا می‌کند.
 3. ضد نور: یا اینکه منبع نور پشت موضوع باشد؛ در این صورت جزئیات قابل‌دیدن نیست.

در مورد میدان وضوح:

پلان‌های نزدیک باید به‌اندازه کافی واضح باشند، در حالی که پلان‌های دور می‌توانند ناواضح باشند (برای ایجاد عمق و بُعد). بنابراین نباید دوربین را برای بی‌نهایت تنظیم کرد، چون پلان‌های نزدیک خارج از میدان وضوح قرار می‌گیرند. در این موارد بهتر است ابتدا برای فاصله مناسب دوربین را تنظیم کنید و سپس با بستن دیافراگم، میدان وضوح لازم را به وجود آورید.

پس از مهیاکردن لوازم ضروری عکاسی و تنظیم دوربین، لازم است برای هر موضوعی ازنظر هنری مطالعه و بررسی کنید. به علت اینکه در تصاویر طبیعت، عناصر زیادی در یک موضوع وجود دارد، بنابراین ازلحاظ ترکیب‌بندی باید به موارد زیر توجه کنید:

 1. محدود کردن موضوع: پس از انتخاب موضوع اصلی عکاس باید تجزیه‌وتحلیل کند که چه عناصری را در عکس وارد کند که موضوع اصلی برتری خود را حفظ کرده و درعین‌حال هماهنگی و نظمی ایجادشده باشد. عکس مزبور باید «قطعه‌ای از طبیعت» باشد و اگر در یک منظره عناصر زیادی جلب‌توجه می‌کنند بهتر آن است که چندین عکس با توجه به عناصر مهم آن تهیه شود تا یک عکس شلوغ و بی‌نظم.
 2. نقطه دید مناسب: سعی کنید نقطه یا زاویه دید طوری باشد که منظره به‌وضوح قابل‌دیدن بوده و خطوط و عناصر باارزش و مناسب با موضوع اصلی به‌خوبی تأثیر خود را القا کند.
 3. خط افق: معمولاً نباید خط افق در وسط تصویر باشد. مگر آنکه منظوری خاص از این عمل داشته باشیم. این اصل «قاعده کلاسیک کمپوزیسیون» نام دارد به این صورت که: پرسپکتیو پایین: به این ترتیب که خط افق در ۱/۳ تصویر واقع شود؛ در مناظری که موضوع اصلی آسمان است.

 

این قسمت از مجموعه آموزش عکاسی در طبیعت را با توصیه هایی برای عکاسی هرچه بهتر و باکیفیت تر از طبیعت اطرافتان به پایان میبریم.

بلندی ها را از دست ندهید

قرار گرفتن در  مکان های مرتفع و بلند جاییکه تسلط و دید جامعی داشته باشید برای عکاسی از طبیعت ایده آل است. و اگر دوربینی دارید که کنترل کافی به شما می دهد ( مثلاً یک دوربین SLR ) می توانید دهانه لنز خود را روی f/11 یا f/16 قرار دهید تا همه چیز در دید شما باشد. برای این منظور باید وارد تنظیمات aperture شوید.

صبح زود را برای عکاسی طبیعت از دست ندهید

98226055947402447043

صبح زود بهترین موقع برای عکاسی از طبیعت و مناظر است. دلیل اینکه صبح زود می توانید عکس های خوبی بگیرید به زاویه نور خورشید بر می گردد چون سایه ها نمایان می شوند و طیفی از رنگ ها را می توانید داشته باشید.

از جاده خارج شوید

5951

به ندرت می توانید در کنار جاده عکس های زیبایی خلق کنید. بنابراین برای عکاسی از طبیعت تجهیزات کافی  و همچنین خودرویی دو دیفرانسیل و با قابلیت های آفرود ضروری است و همچنین برای خارج شدن از جاده و پیاده روی های طولانی نیز خود را آماده کنید.

ادامه دارد…

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.