آموزش عکاسی حرفه ای در طبیعت (قسمت دوم)

0

 

قسمت دوم

 

شما عکس نمی گیرید، آنرا می سازید

 

مهمترین مسئله در عکاسی از طبیعت واضح بودن آن است. امروز معتقدند یک عکس غیر واضح از طبیعت چیزی برای گفتن ندارد داشتن حوصله و  استفاده از سه پایه کمک زیادی به وضوح عکس می کند.

منظره را قطع نکنید و تا حد ممکن گسترش و وسعت منظره را در عکس نشان دهید.

– با ابتکارو خلاقیت و استفاده از مسئله کلوین (دمای رنگ)، ذهن‌گرائی کرده و در رنگهای طبیعت دست ببرید و منظره طبیعت را دگرگون کنید.

5955

-از خورشید نترسید جای مناسبی در تصویر برای خورشید پیدا کنید.

-در صحنه‌های وسیع به پانورامای یک تکه یا چند تکه نیز فکر کنید و توجه داشته باشید.

-اگر در یک منظره وسیع در طبیعت چند کاراکتر و مرکز توجه می‌بینید با تغییر محل دوربین و یا تعویض لنز هر کدام از سوژه‌ها را اختصاصاً با مرکزیت همان سوژه عکاسی کنید.

-در عکاسی طبیعت به سیاه و سفید یا رنگی هم فکر کنید با وجود همگانی شدن عکاسی رنگی هنوز صحنه‌هائی در طبیعت وجود دارد که سیاه و سفید آن جذاب‌تر است.

-علیرغم وسعت صحنه اگر چیزی به صورت مرکز و نقطه جذاب خودنمائی میکند به آن توجه کنید و مرکزیت تصویری آن را نشان دهید حتی اگر یک شعاع نوری باشد.

-مواظب باشید فرم‌های جلو و دور از نظر فـُرم همدیگر را خراب ، شلوغ و نامفهوم نکنند.

-اگر در لحظه عکاسی ابتکار یا خلاقیت در مورد وارد کردن یک سوژه یا فـُرم اضافه به منظره و صحنه به فکر شما رسید با قدری تامل از این خلاقیت بهره‌مند شده و تصویر جدیدی بوجود بیاورید.

-اگر در یک منظره وجود یک جاندار چه انسان چه حیوان به زیبائی صحنه کمک میکند، هر دو نوع را بیاندازید.

-اگر زاویه تابش خورشید تصویر زیبا و جذاب دیگری بوجود میآورد ساعت مناسب معین به صحنه برگردید.

و خیلی از نکاتی که ممکن است شخص خودش تجربه و کشف کرده باشد.

531186_400

دایره‌ی عکاسی طبیعت جزو وسیع ترین و متنوع‌ترین نوع عکاسی است. درعکاسی طبیعت ، عکاسی از شبنم روی یک گلبرگ با لنز ماکرو ، عکاسی از یک حلزون در آتلیه با استفاده از نورپردازی های مختلف ، عکاسی از تپه ماهورهای شنی در کویر مرنجاب ، عکاسی ازچشم اندازهای زیبای جاده اسالم به خلخال ، عکاسی از دشت پر از شقایق و یا گل خار و تیغ یک شاخه‌ی خشک در کویر تا دریاچه نمک و کویر لوت  ،  عکاسی ازقله زیبای دماوند با ابرهای بالای سر آن و سبلان پوشیده در برف  همه و همه عکاسی طبیعت نامیده میشوند.

IMAGE634085658302500000

عکاسی از طبیعت علاوه بر کارکردهای شناخته شده و ملموسی که دارد می تواند به اتفاقاتی فراتر از عکاسی منجر شود عکس طبیعت می تواند به شناخت جغرافیا و اقلیم منطقه و همچنین توسعه صنعت توریسم و گردشگری بیانجامد و مخاطب و بیننده را به حفظ و حراست از طبیعت تشویق کند و نگاه مردم را نسبت به مقوله طبیعت تغییر دهد و مردم طبیعت را تنها در شمال کشورمان خلاصه نکنند و کویر گرم و خشک دشت لوت ، دریاچه شور ارومیه  و غیره را نیز جزوی از طبیعت باور کنند . بنابر این عکاسان طبیعت نیاز به همکاری  و حمایت سازمانهایی مانند میراث فرهنگی و صنایع گردشگری ، محیط زیست و مطبوعات دارند .

These images are ONLY for use in the promotion of the Wild Spring Festival in Dumfries and Galloway 2013 and 2014 and are licensed to Destination Dumfries andGalloway for that use by Keith Kirk in January 2013.

لنز واید را هرگز فراموش نکنید

لنز های واید بیشترین کاربرد را برای عکاسی از طبیعت دارند چون به شما اجازه می دهند در فریم عکس قسمت بیشتری از تصویر را بگنجانید و همچنین نمایی پریپکتیو و احساسی سه بعدی به عکس می بخشند. به این ترتیب در با گرفتن عکسی که قسمت بیشتری از کل صحنه را با خود دارد می توانید بعدا بهترین قسمت را در صورت نیاز از آن جدا کنید و عکس دلخواه خود را داشته باشید

به نمای جلو بیشتر دقت کنید

هر وقت ممکن بود چیز های جالبی را در جلو زمینه عکس قرار دهید تا عمق تصویر را نشان دهید. در عین حال با استفاده از دهانه لنز کوچکتر مطمئن می شوید که همه چیز را در عکس خود دارید.

عکس های عریض بگیرید

می توانید عکس هایی بگیرید که به حذف نوار بالا و پایین آن تصویری منحصر به فرد خلق کنید.

استفاد از فیلتر ها به ویژه فیلتر پلارایز را فراموش نکنید

استفاده از فیلتر پلارایز باعث می شود آسمان تیره تر به نظر برسد درخشندگی های اضافه حذف شوند و رنگ های اشباع شوند. فیلتر پلارایز معمولا در نور زیاد تاثیر خوبی دارند بنابراین اگر هنگام ظهر در نور شدید آفتاب عکاسی می کنید بدون شک به یک فیلتر پلارایز نیاز دارید.

کاهش کنتراست

برای کاهش کنتراست بین چشم انداز و آسمان و تیره تر کردن رنگ آسمان از یک فیلتر مایل به خاکستری استفاده کنید. فیلتر پلارایز معمولا برای آسمان ابری با درخشندگی بالا استفاده نمی شوند بلکه فیلتر های خاکستری با درجات مختلف مورد استفاده قرار می گیرند بسیاری مواقع تصویر به گونه ای به نظر می رسد انگار آسمان آتش گرفته است.

فیلتر های اصلاح رنگ

برای تغییر رنگ نور در عکاسی از مناظر و چشم انداز های طبیعت از فیلتر های اصلاح رنگ استفاده کنید. این فیلتر ها می توانند عکس را گرم تر یا سرد تر نمایش دهند.

فاصله مناسب

از نزدیک ترین فاصله ای که می توانید به وضوح چشم انداز را ببینید عکس بگیرید به این ترتیب می توانید از بالاترین سرعت شاتر استفاده کنید تا همه چیز را با وضوح بالا در عکس نمایان کنید. به این ترتیب به اندازه نیاز از زوم دوربین خود استفاده می کنید و برای گرفتن عکسی با کیفیت مناسب مطمئن ترین کار را انجام داده اید.

از فرمت RAW استفاده کنید

اگر دوربین دیجیتال استفاده می کنید و این قابلیت را دارد از فرمت RAW به جای JPG استفاده کنید. ذخیره عکس به این فرمت کارت حافظه شما را بیشتر اشغال می کند اما هیچ فرایندی روی تصویر توسط دوربین انجام نمی شود. (در حالیکه روی فرمت JPG هنگام عکس گرفتن تغییراتی انجام می شود) فرمت RAW آزادی عمل بیشتری برای دست کاری تصویر با نرم افزار های مختلف در اختیار شما قرار می دهد.

اصیل باشید!

دیدگاه منحصر به فرد و سبک خاص خود را داشته باشید. هر عکاس شایسته ای می تواند عکسی با چند برابر ارزش عکس های دیگران خلق کند. صادقانه بگویم عکاسان بزرگ عکس های منحصر به فردی خلق می کنند. از تکرار کار های دیگران و تقلید آنها خود داری کنید. زاویه دید های متفاوت و غیر متعارفی برگزینید. به جای اینکه دوربین را در سطح چشم خود قرار دهید چرا آنرا روی زمین قرار ندهید؟! آیا نمی توانید دنیا را از چشم یک حیوان تصور کنید تا چشم یک انسان؟

داستان روایت کنید!

درباره عکس خود بنویسید دلیلی که چنین عکسی گرفتید چرا از چنین فیلتری استفاده کردید؟ بگویید چه چیزی نظر شما را جلب کرد تا بایستید و این عکس را بگیرید؟

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.